Zdjęcie: Aurum Film

Jan Komasa, Bartosz Bielenia i Aleksandra Konieczna będą gośćmi regionalnej premiery „Bożego Ciała”, która 7 października odbędzie się w kinie Zorza w Rzeszowie. 

Podkarpacka Komisja Filmowa idzie za ciosem i do Rzeszowa zaprasza na przedpremierowy seans kolejnych twórców i aktorów filmów, które zyskały dofinansowanie z Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Warunkiem otrzymania pieniędzy było kręcenie scen na Podkarpaciu.

Spełnił go m.in. Paweł Pawlikowski kręcąc „Zimną wojnę”, Krzysztof Zanussi, który zdjęcia do swojego najnowszego filmu „Eter” kręcił w Sanoku, Posadzie Rybotyckiej, Iwoniczu, Sieniawie, Zarzeczu i Jarosławiu czy Tomasz Szafrański, kręcąc zdjęcia do filmu „Władca przygód. Stąd do Oblivio” w Rzeszowie. 

Tym razem przyszedł czas na kolejną regionalną premierę świetnego filmu „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy, która 7 października (poniedziałek) o godz. 19:00 odbędzie się w kinie Zorza. Film wejdzie do kin 11 października. Gośćmi regionalnej premiery będą: Jan Komasa, odtwórcy głównych ról: Bartosz Bielenia i Aleksandra Konieczna oraz producentka Aneta Hickinbotham.

Film „Boże Ciało” otrzymał w 2018 roku dofinansowanie (330 tys. zł) z Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Koproducentem jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Większość zdjęć do filmu „Boże Ciało” (21 dni) została zrealizowana na Podkarpaciu, głównie w Jaśliskach.

O tym, że „Boże Ciało” to świetny film i koniecznie trzeba go zobaczyć, chyba nie trzeba nikogo specjalne przekonywać. To w końcu ta produkcja została jednogłośnie wybrana przez Komisję Oscarową na polskiego kandydata do Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy”.

Światowa premiera „Bożego Ciała” Jana Komasy wyprodukowanego przez Aurum Film odbyła się podczas 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, skąd film wrócił z dwiema nagrodami Europa Cinemas Label (celem nagrody jest wsparcie promocji i międzynarodowej dystrybucji zwycięskich filmów) oraz Inclusive Award Edipo Re (przyznawana jest filmom, które niosą humanistyczne wartości).

Zdjęcie: Aurum Film

Kilka dni po światowej premierze filmu w Wenecji odbyła się jego północnoamerykańska premiera podczas największego i najważniejszego wydarzenia tego typu w Ameryce Północnej – 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Kolejnym wielkim międzynarodowym festiwalem, na którym pokazane zostanie „Boże Ciało” jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Busan w Korei Południowej.

Na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Boże Ciało” zdobyło cztery nagrody: za najlepszą reżyserię (Jan Komasa), drugoplanową rolę kobiecą (Eliza Rycembel), scenariusz (Mateusz Pacewicz) oraz nagrodę publiczności. 

Ponadto „Boże Ciało” zdobyło w Gdyni sześć nagród pozaregulaminowych, m.in. nagrodę dziennikarzy, „Kryształową gwiazdę Elle”, czy Nagrodę Festiwalu i Przeglądów Filmu Polskiego za granicą. 

„Boże Ciało” to inspirowana autentycznymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który po wyjściu z zakładu poprawczego podaje się za księdza. W jego rolę brawurowo wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat – Bartosz Bielenia („Na granicy”).

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Pozostałą część obsady dopełniają utalentowani aktorzy młodego pokolenia – Tomasz Ziętek („Cicha noc”, „Konwój”) i Eliza Rycembel („Obietnica”, „Carte Blanche”), zdobywcy prestiżowych wyróżnień dla najlepszych aktorów festiwalu w Gdyni – Aleksandra Konieczna („Ostatnia Rodzina”) i Łukasz Simlat („Amok”) oraz Leszek Lichota – główna gwiazda jednego z najpopularniejszych krajowych seriali – „Wataha”.

Autorem nagrodzonego w konkursie Script Pro scenariusza do „Bożego Ciała” jest Mateusz Pacewicz. Za zdjęcia odpowiada ceniony operator filmowy – Piotr Sobociński Jr. („Wołyń”, „Bogowie”, „Drogówka”). „Boże Ciało” to niezwykle oryginalny projekt w polskim i europejskim kinie – odważna produkcja ocierająca się o tematy tabu, dotykająca kwestii społecznych podziałów oraz skomplikowanej duchowości młodych ludzi.

Bilety na regionalną premierą można kupić w kasie kina Zorza za 20 zł. 

„Boże Ciało”

To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, by zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony i wysłany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem.

Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii.

Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami.

Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje jednak w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw…

Zdjęcie: Aurum Film

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama