Zdjęcie: MPWiK Rzeszów
Reklama

Rzeszowski MPWiK zaleje morze… pieniędzy. Miejska spółka dostanie blisko 130 mln zł na zmodernizowanie głównej magistrali wodociągowej i rozbudowę kanalizacji sanitarnych w Rzeszowie.

We wtorek (18 czerwca) Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, i Marcin Lewandowski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie, pojechali do Warszawy, by podpisać umowę na dofinansowanie inwestycji. 

Umowę podpisano z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowa opiewa na kwotę ok. 130 mln zł. To pieniądze z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, który zastąpił program „Infrastruktura i Środowisko”. 

MPWiK nigdy wcześniej nie dostał tak dużego dofinansowania. Wniosek spółki uzyskał najwyższą punktację w kraju. Rzeszów w rywalizacji o pieniądze okazał się lepszy m.in. od Warszawy, Poznania, czy Zamościa. 

– Jednocześnie rzeszowski wniosek jest drugim po Warszawie tego typu projektem w Polsce, jeśli chodzi o wartość planowanych inwestycji – zwraca uwagę prezydent Fijołek. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Unijne pieniądze MPWiK wyda na zwiększenie o 25 procent wydajności rzeszowskiej oczyszczalni ścieków oraz modernizację głównej magistrali wodociągowej. Cały projekt oszacowano na 226 mln zł. W 70 procentach sfinansuje go Unia Europejska. 

– W pierwszej kolejności chcemy rozpocząć konieczne inwestycje w oczyszczalni ścieków. Prace potrwają tam do 2027 roku. W latach 2026-2028 planujemy bezwykopową modernizację głównej magistrali wodociągowej – zapowiada Marcin Lewandowski. 

Projekt przewiduje także budowę kanalizacji sanitarnej w obrębie ulic: Tarnowskiej, Miłocińskiej, Warszawskiej oraz łącznika drogowego pomiędzy ul. Warszawską i Lubelską. Instalacja ma odbierać ścieki z północno-zachodniej części Rzeszowa.

(RzN)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama