Druga tura rekrutacji do rzeszowskich szkół podstawowych przełożona na czerwiec, w przedszkolach udało się za pierwszym razem wypełnić w zasadzie wszystkie miejsca. A co ze szkołami średnimi? Tego jeszcze nikt nie wie. 

W poniedziałek (20 kwietnia) miała ruszyć druga tura rekrutacji do szkół podstawowych. Epidemia koronawirusa jednak pokrzyżowała te plany, dlatego miasto zdecydowało się przenieść ją na czerwiec. 

– Co prawda po pierwszej turze mamy już zapewnione funkcjonowania szkół, ale ogłoszenie drugiej tury to wymóg formalny – wyjaśnia Zbigniew Bury, dyrektor wydziału edukacji w rzeszowskim magistracie.
 
Zgodnie z nowym harmonogramem ma ona ruszyć 8 czerwca i potrwać do 6 lipca. Drugą turą rekrutacji jest objętych 175 miejsc w szkołach podstawowych nr: 3, 6, 17, 19 i 30. W sumie miasto w 31 szkołach przygotowało 2121 miejsc. W pierwszej turze rekrutacji udział wzięło 1984 dzieci. 
 

Do tej pory, ze względu na epidemię koronawirusa nie odbyła się jeszcze rekrutacja do dwóch ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia (ok. 40 miejsc). Dlaczego? Bo ze względu na zakaz gromadzenia się nie ma możliwości przeprowadzenia egzaminu sprawdzającego uzdolnienia muzyczne. 

Jeśli zaś chodzi o przedszkola, miasto nie przewiduje drugiej tury rekrutacji, bo w zasadzie wszystkie miejsca w 44 przedszkolach zostały zapełnione. – Mamy kilkanaście wolnych miejsc. Dzieciom, które nie zakwalifikowały się do żadnego przedszkola, będą wskazywane placówki, w których pozostały jeszcze wolne miejsca – wyjaśnia Zbigniew Bury. 

W pierwszej turze rekrutacji do 44 przedszkoli prowadzonych przez miasto wzięło udział niespełna 7 tys. dzieci, z czego ponad 2000 pierwszy raz. Pozostałe 4,6 tys. to dzieci, które kontynuują naukę w przedszkolu.
 

A co ze szkołami średnimi? Zgodnie z rozporządzeniem podkarpackiego kuratora oświaty jeszcze z początku br. rekrutacja powinna ruszyć 11 maja. – Ze względu na epidemię rozporządzenie kuratora jest już nieważne. Musimy cierpliwie czekać, aż Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosi nowe terminy i zasady rekrutacji – mówi Zbigniew Bury. 

– Wciąż nie wiemy, czy odbędzie się egzamin 8-klasisty, a co za tym idzie, czy rekrutacja do szkół średnich będzie się odbywać w formie konkursu świadectw czy w oparciu o egzamin – słyszymy w Urzędzie Miasta Rzeszowa. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W Rzeszowie jest 13 liceów ogólnokształcących, 12 techników i 11 branżowych szkół I stopnia dla młodzieży. Miasto szacuje, że w rekrutacji do szkół średnich weźmie udział około 3000-3500 osób. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama