Reklama

Miasto Rzeszów podpisało umowę na budowę drugiego etapu sieci szerokopasmowej. Sieć ma objąć również gminę Krasne. Urzędnicy nie ukrywają jednak, że będzie problem z szybkością łącza.

W ostatnich latach o Resmanie, czyli Regionalnej Sieć Szerokopasmowej Aglomeracji Rzeszowskiej nie można było powiedzieć nic dobrego. 511 kb/s nie zachwycało prędkością i co raz więcej osób korzystało z innych sieci. Miasto, zdając sobie sprawę z tego, że nowoczesny kiedyś projekt zaczyna podupadać, od lat szukało możliwości na unowocześnienie sieci. W końcu zdecydowano, by odejść od Wi-Fi, na rzecz technologii radiowej WiMAX.

– Najpierw trzy lata trwały negocjacje z Komisją Europejska, by można było puszczać internet w naszej, najnowszej wersji w Rzeszowie. W końcu udało nam się uzyskać notyfikacje z UE. Teraz, niestety, jesteśmy blokowani przez przepisy Urzędu Kontroli Elektronicznej, ale wszystko jest na dobrej drodze, by w końcu mieć szybsza łącze – wyjaśnia zawiłości prawne Lesław Bańdur, dyrektor biura obsługi informatycznej i telekomunikacyjnej w rzeszowskim urzędzie miasta.

Urzędnicy liczą na to, że decyzje zmieniające przepisy UKE zostaną wydane do czerwca 2015 roku, bo tedy planują zakończenie instalacji stacji bazowych WiMAX w Rzeszowie i gminie Krasne. Umowę na realizację tego projektu podpisano w poniedziałek w rzeszowskim ratuszu. Ma go wykonać firma Infast z Rzeszowa.

Urzędnicy przekonują, że WiMAX, jest nowocześniejszą technologią do korzystania z internetu i będzie można z niej korzystać za darmo. Dodatkowo gmina Krasne, będzie korzystać z pakietu e-usług dla jednostek samorządowych np. wprowadzania oprogramowania umożliwiającego elektroniczny nabór do szkół i przedszkoli oraz elektroniczny system śledzenia drogi edukacyjnej ucznia.

Koszt budowy drugiego etapu sieci Resman to ponad 18 mln zł. 85 proc. tej kwoty, czyli ponad 15 mln zł, to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

– Może 1 proc z całej sumy jest przekazanych na budowę stacji, reszta idzie na modernizację sieci, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że to co jest obecnie nie zadowala odbiorców. Statystyki nie są zachęcające. W ostatnich latach liczba osób korzystających z sieci zmalała. Ludzie przeszli np. na Aero 2. Jednak za dwa lata Aero 2 przestanie być dostępne, więc liczymy na to, że będą wracać – przekonuje dyrektor Bańdur.

Oprócz zakupu i zamontowania 11 stacji bazowych WiMAX w Rzeszowie i trzech na terenie gminy Krasne, na terenie Rzeszowa zostanie zamontowane dziewięć radiolinii oraz trzy w Krasnem. Dostęp do sieci otrzyma wtedy 61 budynków jednostek administracyjnych Rzeszowa i Krasnego.

Obecnie Resman pokrywa około 40 proc. powierzchni miasta. Dzięki tej inwestycji sieć darmowego internetu Resman pokryje całą powierzchnię Rzeszowa i gminy Krasne.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: