Resort sportu nie chce współfinansować budowy Centrum Lekkoatletycznego UR?

Budowa miała rozpocząć się już wiosną, ale okazało się, że Uniwersytet Rzeszowski nie może ogłosić przetargu na wykonawcę budowy Centrum Lekkoatletyki, ponieważ Ministerstwo Sportu i Turystyki nie potwierdziło jeszcze oficjalnie, czy dołoży obiecane 18 mln zł do inwestycji.

 

Podczas lutowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Rzeszowa radni dali zielone światło na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego działki o powierzchni 5,9 ha, która znajduje się między ulicami Kwiatkowskiego i Zieloną na os. Drabinianka. To właśnie tam jesienią 2018 roku ma stanąć Centrum Lekkoatletyczne, które chce wybudować Uniwersytet Rzeszowski.

Okazuje się jednak, że z dotrzymaniem terminu realizacji inwestycji może być jednak problem.

– Ogłoszenie przetargu na wykonanie prac zostało chwilowo wstrzymane ponieważ nie otrzymaliśmy jeszcze formalnej decyzji o dofinansowaniu ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki. Nie należy się tu dopatrywać złych intencji ze strony resortu – w tym roku nie podpisało jeszcze żadnych umów tego rodzaju, w tym również dotyczącej współfinansowania Centrum Lekkoatletycznego UR – wyjaśnia Maciej Ulita, rzecznik prasowy UR.

MSiT do budowy CL ma dołożyć 18 mln zł. Współfinansować uniwersytecką inwestycję ma również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kwocie 15 mln zł.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Jeśli chodzi o wydatki samego UR związane z budową Centrum – uczelnia dotychczas na ten cel wydała 1 mln zł na prace projektowe z zaplanowanych  4 mln zł. Koszt budowy Centrum szacowany był na ok. 30 mln zł. Dziś mówi się już o kwocie 46 mln zł.

Powierzchnia Centrum Lekkoatletycznego ma wynosić 12 tys. m kw. Przestrzeń ta zostanie wyposażona w pracownie diagnostyczne: biomechaniki ruchu oraz fizjologii i biochemii wysiłku fizycznego. W hali znajdzie się również m.in. 200-metrowa bieżnia okrężna (6-torowa) i 60-metrowa bieżnia prosta (8-torowa), rozbieg do skoku o tyczce, skocznia do skoku w dal i trójskoku, rzutnie do pchnięcia kulą i do oszczepu.

Nie zabraknie też takich pomieszczeń jak szatnie, magazyny na sprzęty sportowe, pokoje dla sędziów, spikera i obsługi medycznej oraz siłowni i  pomieszczenia odnowy biologicznej. Pojawi się również sala konferencyjna.

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyki będzie wyposażone w trybunę, na której znajdować się będzie 300 miejsc.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama