Resort sportu nie chce współfinansować budowy Centrum Lekkoatletycznego UR?

0
Reklama

Budowa miała rozpocząć się już wiosną, ale okazało się, że Uniwersytet Rzeszowski nie może ogłosić przetargu na wykonawcę budowy Centrum Lekkoatletyki, ponieważ Ministerstwo Sportu i Turystyki nie potwierdziło jeszcze oficjalnie, czy dołoży obiecane 18 mln zł do inwestycji.

 

Podczas lutowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Rzeszowa radni dali zielone światło na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego działki o powierzchni 5,9 ha, która znajduje się między ulicami Kwiatkowskiego i Zieloną na os. Drabinianka. To właśnie tam jesienią 2018 roku ma stanąć Centrum Lekkoatletyczne, które chce wybudować Uniwersytet Rzeszowski.

Okazuje się jednak, że z dotrzymaniem terminu realizacji inwestycji może być jednak problem.

– Ogłoszenie przetargu na wykonanie prac zostało chwilowo wstrzymane ponieważ nie otrzymaliśmy jeszcze formalnej decyzji o dofinansowaniu ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki. Nie należy się tu dopatrywać złych intencji ze strony resortu – w tym roku nie podpisało jeszcze żadnych umów tego rodzaju, w tym również dotyczącej współfinansowania Centrum Lekkoatletycznego UR – wyjaśnia Maciej Ulita, rzecznik prasowy UR.

MSiT do budowy CL ma dołożyć 18 mln zł. Współfinansować uniwersytecką inwestycję ma również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kwocie 15 mln zł.

Jeśli chodzi o wydatki samego UR związane z budową Centrum – uczelnia dotychczas na ten cel wydała 1 mln zł na prace projektowe z zaplanowanych  4 mln zł. Koszt budowy Centrum szacowany był na ok. 30 mln zł. Dziś mówi się już o kwocie 46 mln zł.

Powierzchnia Centrum Lekkoatletycznego ma wynosić 12 tys. m kw. Przestrzeń ta zostanie wyposażona w pracownie diagnostyczne: biomechaniki ruchu oraz fizjologii i biochemii wysiłku fizycznego. W hali znajdzie się również m.in. 200-metrowa bieżnia okrężna (6-torowa) i 60-metrowa bieżnia prosta (8-torowa), rozbieg do skoku o tyczce, skocznia do skoku w dal i trójskoku, rzutnie do pchnięcia kulą i do oszczepu.

Nie zabraknie też takich pomieszczeń jak szatnie, magazyny na sprzęty sportowe, pokoje dla sędziów, spikera i obsługi medycznej oraz siłowni i  pomieszczenia odnowy biologicznej. Pojawi się również sala konferencyjna.

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyki będzie wyposażone w trybunę, na której znajdować się będzie 300 miejsc.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: