Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Do rzeszowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego dotarła informacja o rezygnacji Tadeusza Ferenca z funkcji prezydenta Rzeszowa. 

– Pisemna rezygnacja dotarła do nas w środę. Tadeusz Ferenc ze stanowiska zrezygnował z dniem 10 lutego – mówi nam Paulina Ślemp-Hejnowicz, dyrektor Krajowego Biura Wyborczego w Rzeszowie. 

Teraz rozpoznaniem pisemnej rezygnacji Tadeusza Ferenca z funkcji prezydenta Rzeszowa zajmie się komisarz wyborczy dla Rzeszowa. Jest nim sędzia Marcin Dudzik z rzeszowskiego Sądu Rejonowego.

– Mam na to 14 dni. Rezygnację zatwierdzę w przyszłym tygodniu. To w tej chwili nie jest nic pilnego, bo kalendarz wyborczy będzie determinowany rezygnacją Tadeusza Ferenca datowaną na 10 lutego – mówi sędzia Marcin Dudzik. 

Od 10 lutego biegnie 90-dniowy termin rozpisania przedterminowych wyborów. Postanowienie komisarza wyborczego musi być opublikowane w Dzienniku Urzędowym. Wtedy wojewoda podkarpacki Ewa Leniart złoży do premiera RP wniosek o wyznaczenie osoby pełniącej obowiązki prezydenta Rzeszowa do czasu nowych wyborów. 

Teoretycznie przedterminowe wybory powinny się odbyć 9 maja. Ostateczna decyzja o terminie należy do premiera. 

Tadeusz Ferenc ze stanowiska prezydenta Rzeszowa zrezygnował w środę. Z ratusza odszedł po 18 latach. W ostatnich tygodniach dwukrotnie był w szpitalu w związku z zachorowaniem na COVID-19. Ferenc na swojego następcę wskazał Marcina Warchoła, posła PiS i wiceministra sprawiedliwości. Warchoł zapowiedział, że wystartuje w wyborach.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama