Robot pirotechniczny dla Straży Granicznej na lotnisku w Jasionce [ZDJĘCIA]

Reklama

Ponad milion złotych kosztował robot pirotechniczny IBIS, który w środę przekazano funkcjonariuszom Straży Granicznej na podrzeszowskim lotnisku w Jasionce.

 

– Jestem przekonana, że urządzenie ułatwi pracę funkcjonariuszom i podniesie poziom bezpieczeństwa pasażerów – mówi Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, która wzięła udział w przekazaniu robota dla pograniczników.

Płk Robert Rogoz, komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, twierdzi, że w razie potrzeby robot może być wykorzystywany również na innych podkarpackich przejściach granicznych, także drogowych.

Robot IBIS jest przeznaczony do prowadzenia działań pirotechnicznych i rozpoznania, a w  lotniczych przejściach granicznych wykorzystuje się go przede wszystkim wtedy, gdy na lotnisku ujawnia się pozostawione bagaże lub inne podejrzane przedmioty. 

– Za pomocą robota można rozpoznać niebezpieczny przedmiot, wywieźć go w wyznaczone miejsce, a następnie dokonać neutralizacji zagrożenia. Po zamontowaniu dodatkowych urządzeń robot może być również wykorzystywany do prowadzenia rozpoznania chemicznego i działań ratowniczych – poinformowała Elżbieta Pikor, rzecznik BOSG. 

Robot IBIS to w pełni polska konstrukcja, opracowana przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów w Warszawie. Robot waży 300 kg, ma 6 niezależnie sterowanych kół, osiąga prędkość do 10 km/h. IBIS jest zasilany akumulatorami, które gwarantują czterogodzinną pracę na jednym doładowaniu. Operator może sterować robotem nawet do 1000 m. 

Ramię robota ma zasięg ponad trzech metrów i umożliwia podnoszenie przedmiotów ważących do 70 kg. Ma to szczególne znaczenie przy wadze bagażu rejestrowanego, która na rejsach transatlantyckich może wynosić ponad 30 kg. W kwietniu br. z Jasionki zostaną uruchomione bezpośrednie połączenia z Nowym Jorkiem

Robot przeszedł niezbędne odbiory i przekazany został właśnie do BOSG. – Specjalistyczny sprzęt pirotechniczny doskonale wpisze się w realizację codziennych zadań i będzie dużym wsparciem dla funkcjonariuszy – twierdzi ppłk Maciej Pruski, komendant Placówki Straży Granicznej w Porcie Lotniczym w Jasionce. 

Tak duże roboty pirotechniczne wykorzystywane są już na lotniskach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Modlinie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie Łodzi i Lublinie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama