Zdjęcie: Materiały prasowe

Dzięki natychmiastowej interwencji rzeszowskich policjantów udało się uratować życie rocznej dziewczynki, którą matka przypadkowo zatrzasnęła w samochodzie.

Do zdarzenia doszło w środę ok. godz. 13:00 na parkingu przy ulicy Siemiradzkiego w Rzeszowie. Dyżurny rzeszowskiej policji został powiadomiony przez dwudziestokilkuletnią matkę o tym, że zatrzasnęła ona w samochodzie roczną córeczkę i nie może drzwi otworzyć.

– Na miejsce niezwłocznie pojechał policyjny patrol. Po konsultacjach z kobietą, zapadła decyzja, że w samochodzie zostanie wybita szyba – mówi Adam Szeląg, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

Jak się później okazało, młoda kobieta zatrzasnęła w aucie córeczkę w trakcie wsadzania jej do fotelika samochodowego.

– Zupełnie przypadkowo zablokował się zamek w drzwiach. Kobieta zamknęła drzwi, a kluczyki zostały w samochodzie. Nie było czasu na ściąganie zapasowych kluczyków, dlatego szyba została wybita. Małemu dziecku nic na szczęście się nie stało. Dziewczyna pozostała pod opieką matki – dodaje Adam Szeląg.

Policjanci przypominają, że panujące upały są śmiertelnie groźne, szczególnie niebezpieczne są dla dzieci i osób starszych. Funkcjonariusze apelują, aby nie pozostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt.

– Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Przez brak rozwagi możemy mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie – ostrzega Dominika Kopeć z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Troska powinna dotyczyć także zwierząt. Pozostawienie psa w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem. Grozi za to do dwóch lat więzienia. – Nie bądźmy obojętni – apelują policjanci.

– Gdy zauważymy, że jakaś osoba, czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer telefonu alarmowego 997 lub 112 – dodaje Dominika Kopeć.

Funkcjonariusze radzą, by przed podróżą w tak wysokich temperaturach, wywietrzyć auto, nie zapominać o zapasie wody, a gdy w trakcie jazdy spada nasza koncentracja lub robi nam się słabo, lepiej się zatrzymać, wysiąść z auta i odpocząć na kilka minut w cieniu.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama