Zdjęcie: Podkarpacki Urząd Wojewódzki
Reklama

Rzeszowski Instytut Pamięci Narodowej oraz wojewoda podkarpacki zachęcają do włączenia się do ogólnopolskiej kampanii społecznej „Zapal światło Wolności”.

Dzisiaj (13 grudnia) mija 36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń w powojennej historii Polski.

Instytut Pamięci Narodowej, wzorem poprzednich lat, przygotował kampanię społeczną pod hasłem „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło Wolności”. Kampania nawiązuje do gestu solidarności jaki wykonał ówczesny wolny świat wobec Polaków w stanie wojennym. Symboliczne światło wolności zapalił wówczas w Pałacu Apostolskim w Watykanie papież Jan Paweł II.

W orędziu do narodu prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Regan powiedział: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie da się zgasi”.

Do udziału w akcji „Zapal światło Wolności” mieszkańców Rzeszowa zachęcają rzeszowski oddział IPN oraz Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. Dzisiaj o godz. 19:30 w urzędach i budynkach użyteczności publicznej, w szczególności zaś w milionach polskich domów zapłoną w oknach świece.

Dzisiaj budynek Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie – jak wiele innych budynków i obiektów w całej Polsce – zyska iluminację i specjalny napis upamiętniający obchody rocznicy stanu wojennego.

W Urzędzie Wojewódzkim do 21 grudnia br. eksponowana jest wystawa „Stan wojenny”, która przygotowana została przez rzeszowski IPN. Wystawa prezentuje materiały archiwalne, fotografie, ulotki oraz plakaty dotyczące wydarzeń związanych ze stanem wojennym. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama