Reklama

Prawie 2 tysiące wniosków o wypłatę 500 zł na dziecko złożono w Rzeszowie w ciągu dwóch pierwszych dni obowiązywania programu „Rodzina 500+”. Połowa elektronicznych wniosków zawiera błędy. Mieszkańcy Rzeszowa będą musieli uzupełnić dokumenty.

W sobotę (2 kwietnia) w pięciu rzeszowskich punktach złożono 556 wniosków – 395 w formie elektronicznej i 161 papierowej. Od piątku, gdy ruszył program „Rodzina 500+”, w Rzeszowie złożono już ok. 2 tysiące wniosków, z czego 755 w formie elektronicznej.

– Około 350 wniosków elektronicznych zostało wypełnionych z błędami. Brakuje w nich podania członków rodziny, ich danych osobowych, numerów PESEL. Niestety, te osoby będziemy wzywać do stawienia się w naszym Ośrodku i uzupełnienia wniosków – mówi Jacek Gołubowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Śledzić mieszkańców nie będą

Kierownictwo MOPS-u także w sobotę wizytowało punkty przyjmowania wniosków. Było bardzo spokojnie, jeszcze bardziej niż w piątek.

– Przed południem, gdy byłem na osiedlach Nowe Miasto i Baranówka nie było ani jednej osoby, w pozostałych punktach po 1-2 osoby. Najwięcej przy ul. Jagiellońskiej 6 [siedziba MOPS-u – red.]. Pracownicy mieli pełen komfort – instruowali, pomagali, wyjaśniali, jak wypełnić wniosek. Pełen spokój – twierdzi Gołubowicz.

Liczba ok. 2 tysięcy dotychczas złożonych wniosków w Rzeszowie nie szokuje. Jeżeli taki ruch się utrzyma, to MOPS w ciągu dwóch tygodni przyjmie wnioski od wszystkich mieszkańców uprawnionych do pobierania 500 zł na dziecko. W Rzeszowie uprawnienia posiada ok. 15 tys. rodzin na blisko 27 tys. dzieci.

Po dwóch tygodniach MOPS zacznie weryfikować wnioski i wydawać decyzje. Zostaną one potem wysłane do rodzin. Potwierdzenie otrzymania decyzji musi wrócić do Ośrodka i wówczas taka rodzina zostanie zakwalifikowana do wypłaty pieniędzy. MOPS ma na to trzy miesiące.

Wniosek o 500 zł na dziecko obowiązuje do końca września przyszłego roku, co oznacza, że do tego czasu nie trzeba będzie ponawiać wniosku. – Nie będziemy śledzić mieszkańców Rzeszowa na co wydają pieniądze – twierdzi Jacek Gołubowicz.

Wyczuleni na marnotrawstwo

Ale to nie oznacza, że MOPS w ogóle nie będzie się interesował, co rzeszowianie robią z pieniędzmi.

– Jeżeli będziemy mieli sygnał, że ktoś te pieniądze – mówiąc wprost – przepija, to wtedy wyślemy pracownika socjalnego do takiej rodziny, zostanie przeprowadzony wywiad środowiskowy. Jeżeli się potwierdzi, że pieniądze są marnotrawione, to takiej rodzinie będziemy wydawać je w formie rzeczowej, np. bonów, które będzie można zrealizować w określonych sklepach, kupując choćby artykuły dla dzieci – tłumaczy dyrektor Gołubowicz.

MOPS już przy obecnych świadczeniach rodzinnych może sprawdzać, jak mieszkańcy wydają pieniądze z pomocy socjalnej. Dotychczas nie musiał sięgać po najbardziej restrykcyjne formy, czyli odbieranie świadczeń.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– To musi być rażące i widoczne marnotrawstwo. Przy programie „Rodzina 500+” będziemy bardziej wyczuleni na ten problem – mówią przedstawiciele MOPS-u. Chodzi o rodziny znane z tego, że występuje w nich przemoc i problemy z alkoholem. – Tym środowiskom będziemy bardziej się przyglądać – potwierdza Jacek Gołubowicz.

MOPS w kolejnych dniach nie spodziewa się „boomu” w składaniu kolejnych wniosków. Ośrodek przewiduje, że być może pod koniec czerwca będzie ich więcej. 1 lipca (włącznie) mija termin składania wniosków, które uprawniać będą do wypłaty pieniędzy z wyrównaniem od 1 kwietnia. Jeżeli ktoś złoży wniosek np. 2 lipca, to 500 zł na dziecko otrzyma za lipiec.

– Mimo, że przewidujemy pod koniec czerwca, że niektórzy się obudzą i wniosków może być więcej, to jednak byłoby to dziwne. Korzystanie z „Rodzina 500+” to uprawnienie, a nie obowiązek. Przy uprawnieniach takich spraw nie odkłada się na ostatnią chwilę i nie zwleka się na złożenie wniosku do samego końca – uważa dyrektor Gołubowicz.

Wypłata pieniędzy rozpocznie się najwcześniej w drugiej połowie kwietnia.

Gdzie składać wniosek?

W Rzeszowie działa pięć punktów MOPS-u, gdzie od poniedziałku do piątku przyjmowane są wnioski: przy ul. Jagiellońskiej 6 (pokój nr 2 i 3), ul. Skubisza 4 (pokój nr 10) i ul. Seniora 2 (parter) od godz. 7:30 do 18:00.

Dwa kolejne punkty są w budynku Urzędu Miasta przy pl. Ofiar Getta 7 (od poniedziałku do piątku od 7:30 do 18:00) oraz na parterze hipermarkatu „b1” (dawny „Real”) przy al. Witosa, gdzie znajduje się Punkt Obsługi Mieszkańców – od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00.

Punkty będą też czynne w następną sobotę (9 kwietnia).

Wnioski można także wysłać pocztą, jak również złożyć drogą elektroniczną przez portal Emp@tia, PUE ZUS oraz za pośrednictwem konta internetowego.

Wniosek o wypłatę 500 zł możecie pobrać TUTAJ (wypełnia każdy członek rodziny), TUTAJ (wypełniają wyłącznie osoby prowadzące działalność na zasadzie ryczałtu lub karty podatkowej) i TUTAJ (wypełniają wyłącznie osoby posiadające gospodarstwo rolne powyżej 1 ha przeliczeniowego lub fizycznego).

Pieniądze będą wypłacane na każde drugie i kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Na pierwsze dziecko 500 zł będzie można otrzymać 500 zł pod warunkiem, że dochód na osobę w rodzinie nie przekroczy 800 zł, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego – 1200 zł.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama