Zdjęcie: Patrycja Mazur / Rzeszów News
Reklama

Rodzina Jędrzejowiczów chce odzyskać działki, na których obecnie stoi m.in. Szpital Miejski przy ul. Rycerskiej. Miasto tą wizją jest przerażone. 

– W czwartek mieliśmy rozmowę z panem Jędrzejowiczem. Przekazał on nam, że będzie się starał o zwrot działek z terenu Staromieścia, Trzebowniska, Jasionki – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. – W ten zakres wchodzi także teren, na którym jest Szpital Miejski. Te zdania mnie trochę przeraziły, bo taki scenariusz nie mieści mi się w głowie – dodaje.

Jak przekazuje Andrzej Gutkowski, wiceprezydent Rzeszowa, rodzina Jędrzejowiczów postępowanie zwrotowe rozpoczęła jeszcze w 2002 roku. Ówczesny wojewoda zawiesił je z uwagi na nieuregulowane sprawy spadkowe. – Rodzinie udało się tę kwestię uregulować po 18 latach, a co a tym idzie, wojewoda odwiesił postępowanie zwrotowe.

Szpital z nowym właścicielem? 

Na ten moment nie wiadomo, o jakie tereny dokładnie chodzi, poza Staromieściem i terenem, na którym jest szpital przy ul. Rycerskiej. – Rodzina Jędrzejewiczów przygotowuje dopiero precyzyjny wykaz działek – twierdzi Gutkowski.

Medialnie temat zwrotu działek rodzinie Jędrzejowiczów pojawił się początkiem 2019 roku, gdy miasto musiało wstrzymać modernizację parku przy ul. Rycerskiej. Potem miasto chciało budować przy szpitalu basen wód mineralnych. Temat także wstrzymała rodzina Jędrzejewiczów.

Dziś już miasto nie tyle martwi się o nowe inwestycje, a o to, co się stanie ze szpitalem, jeśli około hektarowa działka, na której stoi placówka, zostanie zwrócona. – Być może szpital będzie prowadzony dalej z ich udziałem – zastanawia się prezydent Ferenc.

Jędrzejewiczowie

To polski ród szlachecki pochodzenia ormiańskiego pieczętujący się herbem własnym. Protoplastą Jędrzejowiczów (szlacheckiej linii) był urodzony w Warszawie, w 1729 r., właściciel dóbr w cyrkule rzeszowskim (m.in. Nieborów, Hyżne i Dylągówka). Jędrzejewiczowie, nim kupili majątek w Rzeszowie, dysponowali majątkiem w okolicy, w sumie 28 wsi. 

Ostatecznie Adam Jędrzejowicz nabył majątek na Staromieściu w połowie XIX wieku. Znaczną jego cześć rozparcelował i sprzedał, dla siebie pozostawił znaczną jednak część, przeznaczoną na nowy park i pałac, który ukończono w 1883 roku. Majątek stracili w 1944 roku.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: