Zdjęcie: Pixabay

Nadal jednak wielu mieszkańców Podkarpacia w ogóle nie aktywowało bonu turystycznego. Na jego wykorzystanie macie czas do końca marca 2022 roku. 

Polski Bon Turystyczny jest rządową formą wsparcia rodzin oraz branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku COVID-19. Bon przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500 plus”.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony – po 500 zł. Aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS

W całym kraju z bonów może skorzystać ponad 4 mln osób, do tej pory aktywowano ponad 2,6 mln bonów. Na Podkarpaciu uprawnionych jest 226 tys. osób, z czego aktywowano dotychczas 135 tys., a całkowicie wykorzystano ponad 39 tysięcy.

Jak poinformował Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik ZUS na Podkarpaciu, nadal ponad 91 tys. bonów nie zostało aktywowanych w naszym województwie. Mieszkańcy Podkarpacia w bonach wydali do tej pory ponad 55 mln zł. Bon jest ważny do końca marca 2022 roku.

Można z niego skorzystać nie tylko w wakacje, ale również przez cały rok w podmiotach turystycznych na terenie całego kraju. Przedstawiciele ZUS mówią, że z tygodnia na tydzień na Podkarpaciu coraz więcej osób „uruchamia” bon turystyczny. 

– Znacznie wzrosła liczba osób, które zrealizowały bon w całości – z 12 tysięcy w czerwcu – do 39 tysięcy obecnie. Bon na Podkarpaciu można wykorzystać w ponad 1000 miejsc – przypomina Wojciech Dyląg. 

Bonem można płacić za pobyty w hotelu i imprezy turystyczne na terenie Polski, w tych podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej.
Ich listę znajdziecie na www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Bon przyznawany jest w formie elektronicznej. Aktywować go może w dowolnym momencie. Warto jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Bon ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

– Po zalogowaniu na PUE ZUS wybieramy zakładkę – Ogólny, a następnie – Polski Bon Turystyczny. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze – wyjaśnia rzecznik Dyląg.

Więcej informacji na temat bonu oraz instrukcję, jak go aktywować i używać znajdziecie na stronie internetowej ZUS. Możecie także skontaktować się z ZUS-em, dzwoniąc na infolinię: 22 11 22 111.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama