Abp Ignacy Tokarczuk będzie patronem ronda przy teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Propozycję zaakceptowali rzeszowscy radni.
Z inicjatywą nazwania ronda im. abp. Tokarczuka obok klasztoru oo. Bernardynów i rzeszowskiego teatru wyszedł były prezydent Rzeszowa Mieczysław Janowski. Poparła go również grupa radnych z pierwszej kadencji.

Radni podczas wtorkowego głosowania uznali, że abp Ignacy Tokarczuk powinien zostać uhonorowany w szczególny sposób. Propozycja byłego prezydenta została zaakceptowana prawie jednogłośnie.

Abp Tokarczuk urodził się w 1918 r. w Łubiankach Wyższych k. Zbaraża, a zmarł 29 grudnia 2012 w Przemyślu. Studiował we Lwowie, w Seminarium Duchownym. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1942 roku. Był wykładowcą filozofii i teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na którym zrobił również doktorat z filozofii.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W latach 1966–1993 był biskupem diecezji przemyskiej, a w latach 1991-1992 arcybiskupem ad personam oraz od 1992 do 1993 roku arcybiskupem metropolitą. Walczył w obronie instytucji Kościoła w czasach PRL-u, był uznawany za osobę nie znającą kompromisów. Wielokrotnie był szykanowany przez SB. W 1993 r. został biskupem seniorem archidiecezji przemyskiej.

Zdjęcie: Maciej Rałowski / RzeNews

Reklama