Rośnie nowy zbiornik. Poprawi zabezpieczenie Rzeszowa w wodę pitną

Reklama

Do ponad 53 tysięcy metrów sześciennych Rzeszów zwiększy zapasy wody pitnej. – Zbiornik będzie większy od niejednej sali gimnastycznej – zapowiada MPWiK. 

 

Mieszkańcy zastanawiają się, co powstaje na niewielkim wzgórzu osiedla Pobitno. Ogromna budowla o cylindrycznym kształcie nie kojarzy się z budynkiem mieszkalnym ani nawet galerią handlową. I słusznie, bo będzie to nowy zbiornik na wodę pitną dla mieszkańców Rzeszowa. Część ścian nowego zbiornika na wodę już góruje nad wzgórzem. Budowa innej części jest przygotowywana, konstruowane jest skomplikowane zbrojenie ścian.

Zbiornik na wodę pitną budowany przy ulicy Morgowej będzie miał 15 tys. m sześciennych. To więcej niż przeciętna szkolna sala gimnastyczna. Niewiele mniej niż duże szkolne hale gimnastyczne budowane w ostatnich latach w Rzeszowie i ponad dwa razy więcej niż kubatura czteropiętrowego biurowca Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie przy ulicy Naruszewicza.

Inwestycję MPWiK wartą prawie 24 mln zł wykonuje Inżyniera Rzeszów. Firma planuje ją zakończyć 19 sierpnia 2022 roku. Na budowę MPWiK uzyskał pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 17 milionów złotych. Firma może uzyskać umorzenie części pożyczki – do 5 mln zł. Warunkiem jest ukończenie budowy zgodnie harmonogramem oraz terminowa spłata rat.

Na wypadek awarii 

MPWiK ma na terenie Rzeszowa 18 zbiorników do magazynowania wody pitnej o łącznej pojemności 38 tysięcy 600 m. sześc. Po oddaniu do użytku pojemność magazynów wzrośnie do 53 tys. 600 m sześc. – To inwestycja bardzo ważna dla miasta. Systematycznie przybywa nam odbiorców wody. Musimy więc tak planować inwestycje, by zabezpieczyć wodę dla wszystkich mieszkańców – mówi Marek Ustrobiński, prezes MPWiK. 

– Powiększamy sieć zbiorników także ze względu na sytuacje awaryjne. Zgodnie z przepisami – na wypadek awarii czy skażenia wody w Wisłoku – musimy mieć zapas wody w zbiornikach na czas jednej doby. Ten wymóg oczywiście spełniamy, a po oddaniu zbiornika na Pobitnem będziemy zapas wody dla miasta na około 1,5 doby – twierdzi Ustrobiński. 

Rzeszów korzysta z dwóch ujęć wody z Wisłoka o łącznej wydajności 84 tys. m sześc. na dobę. Średnia dobowa produkcja wody w Zakładzie Uzdatniania Wody w różnych okresach sięga nawet blisko 38 tys. m sześc. Nowy zbiornik będzie miał okrągły kształt, zagłębiony na ok. 2,4 m. Jego wewnętrzna średnica to ponad 53 m, maksymalna głębokość blisko 8,5 m. Ściany zewnętrzne o grubości 55 cm będą wyrastać ponad teren na wysokość 7,62 m.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Zbiornik będzie podzielony żelbetową ścianą wewnętrzną na dwie komory wodne przykryte żelbetowym stropem o grubości 25 cm – wyjaśnia Grzegorz Liszcz, zastępca kierownika działu Inwestycji, Remontów i Zaopatrzenia rzeszowskiego MPWiK.

Zbiornik z fotowoltaiką 

Do budowy zbiornika trzeba będzie wykorzystać 5 tys. m sześc. betonu, a stali zbrojeniowej aż 500 ton. Zbiornik będzie wyposażony w budynek komory zasuw jedno i dwukondygnacyjny z klatką schodową oraz pomieszczenia techniczne i socjalne. Doprowadzenie i odprowadzenie wody ze zbiorników odbywać się będzie poprzez dwa rurociągi o średnicach 300 i 600 milimetrów włączone do istniejących sieci wodociągowych.

Zasilanie obiektów w energię elektryczną przewidziano z zewnętrznej sieci energetycznej. Jednak już planowane jest ułożenie kanalizacji teletechnicznej dla instalacji fotowoltaicznej. Zbiornik zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy nieprzekraczającej 50,7 kWp. Instalacja będzie połączona z instalacją elektryczną obiektu.

Fotowoltaikę stanowić będą m.in. moduły fotowoltaiczne na elewacji, falowniki, rozdzielnice fotowoltaiczne prądu stałego i prądu zmiennego oraz trasy kablowe. Moduły fotowoltaiczne umieszczone na elewacji wykonane zostaną z krzemowych ogniw monokrystalicznych.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama