Reklama

Około 10 rowerzystów wzięło udział w piątkowym proteście przeciwko decyzji Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie, który nie zgodził się na to, by cykliści jeździli po buspasach.

[Not a valid template]

 

Z dużej chmury mały deszcz – tak można podsumować protest rowerzystów, którzy w piątek po południu przejechali ulicami Rzeszowa, na których od 7 maja obowiązują buspasy. Rowerzystom towarzyszyła riksza, która jechała buspasem i skutecznie uniemożliwiła szybki przejazd autobusom MPK. Pozostali jechali lewym pasem.

Być może na frekwencję miała wpływ także kiepska pogoda – padający deszcz.

Rowerzyści swój protest zaczęli na al. Piłsudskiego. Potem przejechali ulicami Cieplińskiego, Lisa-Kuli, Dąbrowskiego. Nawrócili przy Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, ponownie przejechali Dąbrowskiego, Lisa-Kuli, Cieplińskiego, Piłsudskiego, Grunwaldzka, Kościuszki. Protest zakończył się na Rynku.

Rowerzyści nie mogą się pogodzić z decyzją urzędników, którzy nie zgodzili się na to, by cyklistom umożliwić jazdę po buspasach, tak jak od niedawna mogą motocykliści. Do udziału w piątkowym proteście namawiało Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl, które uważa, że urzędnicy ciągle zamiatają problemy cyklistów pod dywan, a ich prośby są ignorowane.

Miejski Zarząd Dróg uważa, że wpuszczając rowerzystów na buspasy dojdzie do tego, że autobusy nie będą mogły płynnie przejechać przez miasto. Dyrektor Magdoń [Piotr Magdoń, szef MZD – red.] prowadzi działania terrorystyczne przeciwko rzeszowskim rowerzystom celowo narażając nasze bezpieczeństwo – uważają rowerzyści.

– Jak dla mnie to kiepski pomysł. Autobus nie wyminie rowerzysty na buspasie, bo są za wąskie. A jakby autobus się miał wlec za panem po 50-tce, jadącym na rowerze, to będzie masakra. Bo gdzie miałby się podziać rowerzysta? Zjechać na chodnik? No i oczywiście mniejsze bezpieczeństwo rowerzystów – piszą internauci na Facebooku Rzeszowskiej Masy Krytycznej.

Buspasy obowiązują od poniedziałku do piątku od godz. 6:30 do 9:30 i od 14:30 do 17:30. Mogą z nich korzystać autobusy, busy, pojazdy służb ratowniczych i taksówki oraz samochody, w których jedzie co najmniej 2 pasażerów. Nielegalna jazda po buspasach może się skończyć 100-złotowym mandatem i 1 punktem karnym.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

3 KOMENTARZE

  1. “Mogą z nich korzystać autobusy, busy, pojazdy służb ratowniczych i taksówki oraz samochody, w których jedzie co najmniej 2 pasażerów. ”

    Przepraszam,ale gdzie o tych pasażerach jest napisane “jedzie conajmniej 2 pazaserow” Nigdzie na znakach nie ma takiej informacji.

  2. Niech się cieszą że Ferenc im chce wybudować kładke z żwirowni na Lisią Góre. Wizualizacje będą najpóżniej za dwa tygodnie. Co do buspasów to głupota. Autobus prawie 10 ton, niebezpiecznie rowerzystom jeżdzić blisko takiej masy. Widział ktoś psa wyplutego z pod 8 kół! Rodzina przez próbki DNA będzie rozpoznawć syna. Ale protestujcie.

Comments are closed.