Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która przez internet sprzedawała niebezpieczne leki mogące powodować poronienia. Zatrzymano 11 osób, w tym 49-letniego mieszkańca Przemyśla.
Przestępcy sprzedawali silne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne normalnie tylko na receptę. Jedna z kobiet po zażyciu kupowanych medykamentów doznała choroby zagrażającej życiu. Liderem grupy był 48-latek z Bielska-Białej, któremu grozi do 15 lat więzienia.
Na nielegalnym handlu lekami ponad pół mln zł, a jej ofiarami padło ponad tysiąc osób.
Ukrywali się za fałszywymi kontami
Policjanci z CBZC w Opolu wpadli na trop grupy w 2024 r. Na różnych forach internetowych pojawiały się enigmatyczne ogłoszenia oferujące leki, które można stosować tylko pod kontrolą lekarza. Szczególnie niebezpieczne było to, że reklamowano je jako środki do przerywania ciąży.
– Policjanci natrafili na znaczną ilość ogłoszeń wskazujących na jedno źródło. Trop śledztwa kierował się zatem w stronę zorganizowanej, działającej świadomie i powiązanej ze sobą grupy osób. Celem kryminalnych z Opola stało się ustalenie lidera nielegalnego przedsięwzięcia. Ukrywał się on za licznymi, zakładanymi na różne dane, kontami bankowymi, które miały maskować jego prawdziwą tożsamość – mówi rzecznik CBZC kom. Marcin Zagórski. Operacyjna praca doprowadziła śledczych do konkretnych osób.
fot. CBZCLider trzymał leki w piwnicy
W marcu 2025 r. policjanci zatrzymali pierwszych podejrzanych w Bielsku-Białej. Wpadł 48-letni lider grupy wraz ze swoją o trzy lata młodszą partnerką. W ich piwnicy znaleziono kilkadziesiąt sztuk medykamentów przygotowanych do wysyłki klientom. Oboje trafili do aresztu.
Już następnego dnia zatrzymano kolejne trzy osoby, które pomagały w praniu pieniędzy z nielegalnego handlu lekami. W kolejnych miesiącach policjanci dotarli do pozostałych członków grupy działającej w różnych miastach Polski. Wśród zatrzymanych znalazł się między innymi 49-letni mieszkaniec Przemyśla.
Surowe wyroki
Prokuratura postawiła zarzuty wszystkim członkom grupy. Lider odpowie za założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą – grozi mu do 15 lat więzienia.
Pozostali podejrzani, w tym mieszkaniec Przemyśla, 45-latka z Bielska-Białej, 33-latka z Bytomia oraz 39-letnia kobieta z okolic Warszawy, za udział w grupie przestępczej i pranie pieniędzy mogą dostać do 10 lat więzienia.
Łącznie pięć osób usłyszało zarzuty za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, a sześć za pranie brudnych pieniędzy. Dodatkowe zarzuty dotyczą narażenia ludzi na utratę życia i zdrowia oraz nielegalnej pomocy w przerywaniu ciąży.
(rem)
Czytaj więcej:
Autobus z pasażerami pędził jak rakieta przez pow. rzeszowski. Kierowca bez prawa jazdy
![Niedźwiedź w centrum miasta. Mieszkańcy przerażeni spacerem drapieżnika [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/niedzwiedzi-przemysl-218x150.jpg)



![Pijani rodzice za kierownicą na Podkarpaciu. W autach wieźli małe dzieci [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/pijani-rodzice-kierowcy-218x150.jpg)

![Młoda sarenka wpadła do głębokiej pułapki. Odkryta studzienka czekała na ofiarę [ZDJĘCIA] sarenka w studni](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/sarenk-05-e1781550382248-218x150.jpg)

![Kolizja na autostradzie. Dostawczak próbował “wylecieć” wyjściem ewakuacyjnym z A4 [ZDJĘCIA] dostawczak kolizja a4](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zderzenie-z-barierami-02-e1781289140225-218x150.jpg)
![Nowoczesne domy też płoną. Strażacy uratowali uwięzione w dymie pieski [ZDJĘCIA] małe pieski dwa uratowane przez strażaków](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/pozara-domu-pieski-08-02-218x150.jpg)




![Burza wokół konsolidacji szpitala w Mielcu z USK w Rzeszowie. Radni zamknęli się przed protestującymi [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/szpital-mielec2-218x150.jpg)

![Mieszkańcy Rzeszowa mają dość. Po latach obietnic wyszli na tory i żądają bezpiecznego przejścia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/tory-zawiszy-rzeszow5-218x150.jpg)




![Gumowe ronda w Rzeszowie już działają. Czy eksperyment za 40 tysięcy sprawdza się? [FILM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/gumowa-ronda-rzeszow-pierwsz-test-poniedzialek-01-218x150.jpg)
![II Zlot Zabytkowych Autobusów w Rzeszowie przyciągnął tłumy [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zlot-autobusow-rzeszow2026-5-218x150.jpg)








![“Elektronik” w Rzeszowie zyskuje potężnego partnera. Współpraca otworzy uczniom drzwi do kariery [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/elektronik-rzeszow-umowa0-218x150.jpg)
![Pięści i kopnięcia w ruch. Sukces studentki WSPiA w kickboxingu. Złoty medal! [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Nowy-projekt-2-218x150.jpg)

![Szkoła w Rzeszowie za 20 milionów gotowa. Teraz czas na odbiór inwestycji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Szkola-Podstawowa21Rzeszow-2-218x150.jpg)
![Letni sezon nad wodą na Podkarpaciu wystartował. Trzy kąpieliska w regionie już są otwarte [LISTA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zwirownia-rzeszow1-218x150.jpg)



![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)

![Wielki tenis w Rzeszowie. Historyczny turniej ATP z gwiazdami Wielkiego Szlema już wkrótce [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/tenis-rzeszow-1-218x150.jpg)



![Niedźwiedź w centrum miasta. Mieszkańcy przerażeni spacerem drapieżnika [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/niedzwiedzi-przemysl-100x70.jpg)


