Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału  Straży Granicznej zatrzymali 13 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem papierosami z przemytu.

[Not a valid template]

 

Od 2013 r. grupa wprowadziła do obrotu co najmniej 150 tysięcy paczek papierosów. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego oszacowano na ponad 2 mln złotych.

Na trop zorganizowanej grupy przestępczej wpadli funkcjonariusze BOSG. Z ich ustaleń wynikało, że grupa miała skupować papierosy pochodzące z przemytu, a następnie sprzedawać je z zyskiem. Trop prowadził z Podkarpacia na zachód Polski w okolice miejscowości Żary. Zatrzymane osoby mają od 22 do 56 lat. W grupie działała jedna kobieta, mieszkanka okolic Przemyśla. Siedem osób to mieszkańcy Podkarpacia. Pozostali to mieszkańcy województwa lubuskiego.

Proceder polegał na tym, że wyznaczone osoby skupowały na terenach przygranicznych Podkarpacia papierosy od osób, które przewoziły je systematycznie w niewielkich ilościach zza wschodniej granicy.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Następnie papierosy składowano w tzw. „dziuplach”. Co pewien czas towar były transportowany na zachód Polski. Najprawdopodobniej krajem docelowym gdzie trafiała kontrabanda były Niemcy. Kierownikiem grupy był 37-letni mieszkaniec podprzemyskiej miejscowości. On kierował grupą i m.in. decydował, kiedy i za ile skupować towar – informuje mjr Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

W prowadzonych pod nadzorem przemyskiej prokuratury działaniach razem z funkcjonariuszami z Przemyśla brali udział funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału SG. Dokonali ponad 30 przeszukań posesji, mieszkań i innych obiektów. Zabezpieczyli ponad 7 tysięcy paczek nielegalnych papierosów, 5 kg krajanki tytoniowej, ponad 3,5 tys. euro, 24 tys. złotych oraz niewielkie ilości amfetaminy.

Kontrabandę znaleziono w mieszkaniach, garażach oraz w samochodzie. Część zatrzymanych osób jest znana funkcjonariuszom SG i była już wcześniej karana. Zatrzymane osoby odpowiedzą za działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. Prokurator zastosował wobec nich dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama