Zdjęcie: Czytelnik Rzeszów News
Reklama

– Słup z kamerą obniża wartość mojego mieszkania i narusza moją prywatność – twierdzi Czytelnik Rzeszów News. Miasto: – Nie ma powodu do obaw. 

Od kilku miesięcy miasto modernizuje system informacji parkingowej. Lakoniczne komunikaty na tablicach elektronicznych mają być dokładniejsze, np. „Przy ul. Słowackiego jest 5 wolnych miejsc”. Obecnie zakładane są światłowody oraz maszty i kamery, które ułatwią monitorowanie parkingów.

Słup 1,5 m od okna 

W związku z tym już pojawiają się pierwsze wątpliwości co do słuszności lokalizacji pewnych elementów inwestycji. Konkretnie chodzi o maszty, które po raz kolejny wzbudzają kontrowersje.

Początkiem października pisaliśmy o tym, że jeden z masztów postawiono na środku chodnika przy ul. Kraszewskiego, co uniemożliwia swobodne chodzenie pieszym. Teraz maszt z obrotową kamerą ustawiono tak, że zagląda ona do jednego z mieszkań przy ul. Ks. Jałowego.

– Słup z kamerą został zainstalowany 1,5 metra od mojego okna. Dokładnie na wysokości mojego wzroku jest kamera obracająca się o 360 stopni. Z tego co policzyłem, na mojej ulicy jest zainstalowanych ponad 20 takich słupów i żaden nie jest zainstalowany w tak niefortunnym miejscu, jak w mojej sytuacji – alarmuje Czytelnik Rzeszów News.

– Słup z kamerą obniża wartość mojego mieszkania i narusza moją prywatność – twierdzi.

Ratusz: będziemy zaciemniać 

Pytamy urzędników o niefortunną lokalizację słupa. Ci twierdzą, że jest ona zgodna z projektem i nie można go zmienić. – Obraz z kamer będzie anonimizowany. Poza miejscami parkingowymi, reszta będzie zaciemniona. Nie ma powodu do obaw, iż zostanie naruszona czyjaś prywatność – zapewnia Agnieszka Siwak-Krzywonos z Urzędu Miasta Rzeszowa.

Za budowę nowego systemu informacji parkingowej odpowiada Asseco Data System. Na kontrakcie zarobi 14,7 mln zł. System ma działać od 2021 roku. Kamery, czujniki i sieci neuronowe całodobowo będą zbierać i analizować dane o parkujących samochodach.

Informacja o wolnych miejscach trafi na rozmieszczone w strefie tablice informacyjne oraz specjalną aplikację dla mieszkańców. Dane o liczbie wolnych miejsc w płatnej strefie mają się także pojawiać na innych aplikacjach, umożliwiających opłatę za miejsce parkingowe.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama