Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Firma Elstop z Nowego Sącza rozbuduje Rzeszowski Inteligentny System Transportowego. Na przejściach dla pieszych nie trzeba będzie wciskać przycisków, by przejść na drugą stronę jezdni. 

Poprawę RIST ratusz zapowiadał w pierwszych dniach 2022 roku. Wtedy ogłoszono przetarg na wybór firmy, która ulepszy system sygnalizacji świetlnych na wszystkich rzeszowskich skrzyżowaniach. Zostanie na nich wprowadzona automatyczna detekcja ruchu. Piesi i rowerzyści zbliżający się do przejścia lub przejazdu nie będą musieli wciskać przycisków.

– Będą wykrywani automatycznie przez system, który uruchomi procedurę zmiany świateł – przypomina Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Rozbudową RIST zajmie się firma Elstop z Nowego Sącza. Inwestycja pochłonie ok. 21 mln zł, dołoży się do niej Unia Europejska. Jak zapowiadają miejscy urzędnicy, umowa zostanie podpisana prawdopodobnie na przełomie czerwca i lipca. Firma będzie miała sześć miesięcy (od daty podpisania umowy) na przygotowanie projektu.

Lepiej zarządzać ruchem

Sama rozbudowa RIST ma trwać do grudnia 2023 roku. Na skrzyżowaniach zostaną zamontowane nowe czujniki (ok. 1000 sztuk), które będą wykrywać pieszych i rowerzystów. I wtedy uruchamiać się będzie procedura zmiany świateł. – Nie będzie potrzeby używania przycisków na sygnalizatorze – zapowiada ratusz. 

– Przyciski będą pełniły funkcję alternatywną. Dodatkowo nowe czujniki przy przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych będą wykorzystywane do pomiaru ruchu pieszego i rowerowego – wyjaśnia Artur Gernand. 

Na skrzyżowaniach i rondach pojawią się dodatkowe czujniki w postaci pętli indukcyjnych. Ma ich być ok. 1200 i zostaną połączone z obecnymi urządzeniami. Ma to sprawić, że drogowcy będą mieli lepsze rozeznanie w rozkładzie ruchu na rzeszowskich ulicach, np. gdzie jest więcej pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarowych.  

– Te analizy pomogą w sprawniejszym zarządzaniu ruchem – twierdzi ratusz.

Milionowa inteligencja 

RIST kosztował ok. 90 mln zł. W bólach wdrożyła go hiszpańska firma Acisa. System był częścią potężnego programu transportowego, który Rzeszów zrealizował w latach 2011-2015. Na program wydano ok. 330 mln zł. Miasto rozbudowało 9 km dróg, m.in. ulice Podkarpacką, Rejtana i Lubelską. 

Przebudowano także ponad 50 skrzyżowań, kupiono nowe autobusy, zamontowano nowe wiaty, a przy nich biletomaty (są one też w autobusach), na przystankach są elektroniczne wyświetlacze rozkładu jazdy, powstały też wagi dla ciężarówek. Program miał sprawić, że poruszanie się po mieście będzie płynniejsze i pod kontrolą służb drogowych.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama