Zdjęcie: Krajowa Administracja Skarbowa

Prawie 90 procent zeznań złożonych w formie elektronicznej. Jak co roku, mieszkańcy naszego regionu chętnie dzielą się 1 % podatku.

W tym roku zeznania podatkowe PIT za 2019 r. można składać do 1 czerwca. Dotyczy to wszystkich zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Podkarpaccy podatnicy złożyli już blisko 850 tys. rozliczeń rocznych PIT.

Blisko 90 procent złożonych do tej pory rozliczeń PIT, przesłano elektronicznie z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT lub aplikacji e-Deklaracje. Elektronicznie rozliczenie to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo, ale także szybszy zwrot nadpłaconego PIT.

– Urząd ma na to maksymalnie 45 dni, podczas gdy termin zwrotu nadpłaty podatku w przypadku zeznań złożonych papierowo wynosi trzy miesiące – przypomina Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Jak co roku, podatnicy z Podkarpacia chętnie dzielą się 1 % podatku. Do tej pory zarejestrowano ponad 518 tys. rozliczeń PIT, w których podatnicy zadeklarowali przekazanie 1 % podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Łączna kwota przekazanego 1 % wyniosła ponad 31 mln zł.

Podkarpaccy podatnicy chętnie korzystają także z różnego rodzaju ulg i odliczeń, wykazując do tej pory łącznie ponad 318 mln zł odliczeń z tytułu ulgi prorodzinnej, 200 mln zł z tytułu ulgi rehabilitacyjnej oraz 10 mln zł z tytułu ulgi internetowej.

Krajowa Administracja Skarbowa zachęca podatników do korzystania z e-usług i kontaktu z urzędami skarbowymi poprzez e-PUAP i infolinie. Usługi e-Deklaracje i Twój e-PIT (na podatki.gov.pl), pozwalają na sprawne rozliczanie podatków bez wizyty w urzędzie skarbowym.

W wyjątkowych sytuacjach, w których nie można załatwić sprawy przez e-usługi, od 8 maja możliwa jest wizyta w urzędach skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej przez 2 dni w tygodniu: środa od 9:00 do 15:00, piątek od 9:00 do 13:00. 

– Klienci są przyjmowani z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. W pozostałe dni obsługa podatników odbywa się w jednostkach KAS poprzez e-usługi, e-PUAP i telefonicznie – dodaje Edyta Chabowska. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama