Zdjęcie: materiały prasowe

Ostatnie elementy maszyny TBM, która wydrąży 2-kilometrowy tunel na drodze S19 Rzeszów Południe – Babica, dotarły już na plac budowy w Babicy. Po złożeniu maszyna będzie ważyła 4 tysiące ton i osiągnie 112 metrów długości.

Tarcza „Karpatki” – bo taką nazwę wybrali w głosowaniu internauci – ma rekordowe 15,2 m. Główne elementy maszyny przetransportowano na plac budowy w Babicy pod koniec ubiegłego roku. Pierwszy transport dotarł 29 listopadadrugi – 20 grudnia.

Maszynę sprowadzono z Hiszpanii. Część na ciężarówkach, a największe elementy przypłynęły statkiem. Ze Szczecina do Opola przetransportowano je barkami i pontonami po Odrze. Transport rozpoczął się 11 listopada 2022 r. w Porcie Famet w Opolu. 

Trzy elementy maszyny z ostatniego transportu dotarły na plac budowy w ostatnich dniach stycznia. W lutym rozpocznie się składanie elementów maszyny. Zostaną do tego użyte  specjalne żurawie gąsienicowe o udźwigu od 300 do 650 ton. Ma to potrwać 3 miesiące. 

Takiej inwestycji jeszcze nie było

Wydrążeniem tunelu zajmie się konsorcjum Mostostalu Warszawa i Acciona Construcción. To nie lada wyzwanie inżynieryjne. Rekordowo długi tunel powstanie przy użyciu najnowocześniejszej technologii, czyli maszyny TBM, a nie metody górniczej.

To – według wykonawców odcinka S19 Rzeszów Płd. – Babica – przyspieszy prace. Jorge Calabuig Ferre, wiceprezes Mostostalu, mówi, że inwestycji o takim zaawansowaniu jeszcze nie realizowali dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, inwestora S19. 

Skala budowy, technologia, know-how i specjalistyczny sprzęt TBM jest nieporównywalny z większością inwestycji projektowanych i realizowanych obecnie w Polsce mówi Jorge Calabuig Ferre. 

Tunel z wentylacją poprzeczną 

Na długości tunelu znajdą się 32 punkty alarmowe, 28 nisz ratunkowych, 28 hydrantów. Tunel będzie wyposażony w wentylację poprzeczną. Dopływ świeżego powietrza będzie od dołu na całej długości tunelu, a odprowadzanie zużytego powietrza specjalnymi portalami.

Oprócz tunelu, powstanie również sześć estakad, dwa wiadukty, bezkolizyjny przejazd w ciągu drogi krajowej nr 19 oraz przejazd pod trasą S19. Na odcinku od Rzeszowa do Babicy wybudowane będą trzy przejścia dla zwierząt.

Tunel ma być wydrążony do 2026 roku. Pierwszą łopatę na budowie wbito w kwietniu 2022 roku. Cała inwestycja pochłonie ponad 2,230 mld zł. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama