Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Do 7 maja trwa nabór wniosków do piątej edycji Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. 

Fundusz powstał w 2017 roku z inicjatywy zarządu i sejmiku podkarpackiego. Zarządza nim Podkarpacka Komisja Filmowa, działająca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.  Celem funduszu jest wspieranie produkcji filmowych związanych z Podkarpaciem, a filmy i seriale mają się przyczynić do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji regionu.

Warunkiem otrzymania wsparcia finansowego jest powiązanie produkcji z regionem poprzez m.in. tematykę, twórców (przedsiębiorców i specjalistów z branży audiowizualnej działających w regionie) lub miejsce realizacji filmu. W puli konkursu jest 830 800 zł. Pieniądze pochodzą z budżetu województwa podkarpackiego.

W ciągu czterech edycji konkursu, PKF wsparła produkcję 14 filmów, w tym 11 fabularnych, dwóch dokumentalnych i animowanego. Wśród nich są nominowane do Oscara: „Zimna wojna”, „Boże Ciało”, a także filmy uznanych reżyserów, m.in. „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego, „Eter” Krzysztofa Zanussiego, „IO” Jerzego Skolimowskiego (film w produkcji).

W ramach funduszu powstały także filmy z gatunku kina familijnego: „Władcy przygód. Stąd do Oblivio” (reż. Tomasz Szafrański, 2019) oraz „Tarapaty 2” (reż. Marta Karwowska, 2020). Te, oraz inne koprodukcje Podkarpackiej Komisji Filmowej, dostępne są w Netflixie.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Produkcje, które otrzymały dofinansowanie z PRFF, mają swoje regionalne premiery w Rzeszowie. W ostatnich latach Rzeszów gościł wielu wybitnych reżyserów, producentów i aktorów. Wydarzenia cieszą się zawsze ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy chętnie spotykają się ze znanymi filmowcami w rzeszowskich kinach.

Nabór do piątej edycji konkursu potrwa do 7 maja br. Wnioski może złożyć każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie produkcji filmowej. Warunki udziału w konkursie znajdziecie w regulaminie. Więcej informacji także na www.podkarpackiefilm.pl. 

Podkarpacka Komisja Filmowa zachęca producentów, by zapoznali się z filmową mapą, gdzie mogą w naszym województwie realizować swoje produkcje – TUTAJ i TUTAJ. Wszelkie pytania związane z funduszem można kierować do Jagody Mazepy, specjalistki ds. funduszu filmowego: j.mazepa@podkarpackiefilm.pl, tel. 510 193 902.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama