Zdjęcie: Materiały Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego

10 startupów ma szansę pozyskać inwestora i wsparcie mentorskie oraz wprowadzić na rynek swój produkt – taką możliwość daje akcelerator Start In Podkarpackie, inicjatywa Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

W czwartek (15 grudnia) ruszyła rekrutacja. Akcelerator Start in Podkarpackie bazuje na rozwiązaniach, które z powodzeniem funkcjonują w Dolinie Krzemowej, gdzie startupy z całego świata szukają wsparcia dla swoich pomysłów biznesowych.

Podkarpacki akcelerator jest częścią ekosystemu Start In Podkarpackie, który ma sprzyjać rozwojowi nowych technologii oraz współpracy między startupowcami, przedsiębiorcami i uczelniami wyższymi.

– Od momentu, kiedy ogłosiliśmy start akceleratora, w każdym tygodniu pojawiają się zapytania z nim związane. Zainteresowanie jest bardzo duże, a do udziału zachęcamy wszystkich, którzy mają świetny pomysł na biznes. Akcelerator stwarza duże szanse, by ten pomysł zrealizować – twierdzi Janusz Fudała, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która jest jednym z pomysłodawców akceleratora.

Jak przebiega rekrutacja do akceleratora?

Rekrutacja uczestników odbywać się będzie przez cały styczeń 2017 r. na posiedzeniach Rady Akceleratora. Nadesłane zgłoszenia będą wstępnie oceniane, a następnie na Radę Akceleratora zapraszani będą pomysłodawcy z najbardziej rokującymi rozwiązaniami.

Pod koniec stycznia 2017 r. odbędzie się ostatnie posiedzenie Rady Start In Podkarpackie, które wyłoni 10 finalistów. Poznamy ich 26 stycznia podczas konferencji Internet of Things, która odbędzie się w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce.

Celem Akceleratora Start In Podkarpackie jest przeprowadzenie startupu przez jego pierwszą fazę rozwoju i doprowadzenie projektu do etapu MVP (Minimum Viable Product). Następnym krokiem będzie skojarzenie startupu z odpowiednim Aniołem Biznesu, który poprzez zainwestowany kapitał, kontakty i swoje doświadczenie pomoże rozwinąć projekt (tzw. smart money).

Startupowcy będą szkoleni w zakresie skutecznego tzw. pitchingu (krótka prezentacja) przed inwestorami i efektywnego nawiązywania współpracy. Przez trzy miesiące będą uczestniczyć w obowiązkowych szkoleniach i warsztatach ze specjalistami w swoich dziedzinach, będą to m.in. szkolenia z zakresu technik sprzedaży, modeli biznesowych, marketingu, konstruowania planu finansowego, budowania wizerunku i zarządzania.

W maju 2017 r. odbędzie się Demo Day, podczas którego start-upowcy zaprezentują przed inwestorami swoje przedsięwzięcie. Po każdym 5-minutowej prezentacji przez kolejne parę minut będą udzielać odpowiedzi na pytania z nim związane. Inwestorzy wchodząc w dany projekt dostarczą kompilację pomocy – doradztwa, mentoringu, kontaktów, a także pieniędzy.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Duże firmy chcą zainwestować w startupy

– Naszym celem jest doprowadzenie do jak największej ilości transakcji kapitałowych na rynku startupów w województwie podkarpackim. Startupy, które będą aktywnie uczestniczyć w naszym programie, dostaną szansę zaprezentowania się przed inwestorami gotowymi do zainwestowania znaczących sum kapitału – mówi Janusz Fudała.

Jego zdaniem to niepowtarzalna okazja dla młodych firm, by pozyskać nie tylko kapitał, ale mentoring i doświadczenie dużych firm.

– Mamy nadzieję, że innowacyjne podejście młodych przedsiębiorców z doświadczeniem inwestorów zaprocentuje utworzeniem i ugruntowaniem się na rynku startupów z województwa podkarpackiego – dodaje prezes RARR.

Agencja prowadzi wiele rozmów z potencjalnymi inwestorami. Choć nie wszystkie są sformalizowane, to zainteresowanie jest bardzo duże. Korporacje wychodzą z założenia, że przeznaczenie pieniędzy na obiecujący biznes jest stosunkowo niewielkim kosztem w porównaniu do zysku, jaki mogą osiągnąć. 

Osoby zainteresowane udziałem w akceleratorze Start In Podkarpackie mogą składać aplikacje poprzez formularz on-line dostępny na startinpodkarpackie.pl/aplikacja-online/

Do udziału zapraszane są startupy z Podkarpacia, a także spoza regionu. Jeśli dojdzie do transakcji, startupy będą zapraszane do Preinkubatora Akademickiego i Inkubatora Technologicznego Aeropolis.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama