Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

Ruszyła rekrutacja do podkarpackich „terytorialsów”. Szkolenie podstawowe rozpocznie się 30 stycznia. 

Czasu na zgłoszenie jest już w zasadzie niewiele. Kandydaci przed rozpoczęciem szkolenia w pododdziałach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej powinni zgłosić się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień i tam złożyć wniosek o powołanie do służby, można to również zrobić za pośrednictwem platformy ePUAP.

Następnie kandydaci zostaną wysłani na badania psychologiczne oraz do wojskowej komisji lekarskiej. Dzięki szybkiemu działaniu ochotnicy zwiększą swoją możliwość odbycia 16-dniowego szkolenia podstawowego, które na Podkarpaciu rozpocznie się 30 stycznia, a zakończy uroczystą przysięgą 14 lutego. 

Decyzja o założeniu munduru w tym trudnym czasie to wyraz odpowiedzialności za społeczeństwo i ojczyznę. Podjęcie się tego zadania przez młodego człowieka czyni go dojrzałym obywatelem. A to najlepszy moment, by wykonać pierwszy krok w dorosłość – zachęca płk Dariusz Słota, dowódca podkarpackich „terytorialsów”. 

16-dniowe szkolenie jest bardzo intensywne, ale i bardzo urozmaicone.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Minimum teorii, maksimum praktyki, m.in. taktyki wojskowej i strzelań bojowych tak, żeby po dwóch tygodniach ochotnicy, którzy nigdy dotąd nie byli w wojsku, nabyli umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią i poznali podstawowe zasady zachowania na polu walki – dodaje płk Słota.

O powołanie do Wojska Polskiego może ubiegać się każda osoba, która ukończyła 18 lat, posiada obywatelstwo polskie, nie była karana za przestępstwa umyślne, posiada dobrą sprawność psychofizyczną, nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego.

Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. 

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama