Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Nawet 85 proc. dofinansowania można pozyskać w ramach tzw. programu parasolowego na dostawę i montaż paneli fotowoltaicznych. Rocznie będzie można zaoszczędzić około 1,6 tys. zł. Program jest skierowany dla mieszkańców Rzeszowa i 12 innych gmin z ROF-u.

Od poniedziałku (11 września) do 29 września mieszkańcy 13 gmin Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego, tj. Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Młp., Krasne, Lubenia, Łańcut, miasto Łańcut, Rzeszów, Świlcza, Trzebownisko, Tyczyn, mogą składać wnioski o dofinansowanie unijne na dostawę i montaż paneli fotowoltaicznych w ramach tzw. projektu parasolowego.

ROF planuje zainstalować około 2800 paneli. Unijna dotacja na ten cel to ponad 35 mln zł. 

Projekt skierowany jest do właścicieli nowo wybudowanych domów jedno- i wielorodzinnych oraz  domów w trakcie budowy, które zostaną oddane do użytku i zamieszkane do 31 marca 2018 r.

Trzeba też pamiętać, że jeżeli ma się firmę zarejestrowaną w domu  z programu można  skorzystać, ale trzeba podpisać oświadczenie, że energia w ten sposób wytwarzana nie będzie wykorzystywana do prowadzonej działalności. 

 Energia musi być zużywana wyłącznie na potrzeby własne gospodarstw domowych. Instalacja o mocy 3 kW zajmuje ok. 16-17 metrów kwadratowych pokrycia dachowego. Dobrze by było, gdyby dach był skierowany na południe, ewentualnie wschód lub zachód. Ponadto, dach nie może być pokryty eternitem. 

Szacowany koszt instalacji fotowoltaicznej mieści się w granicach 15-18 tys. zł przy czym dopłata unijna na dostawę i montaż wynosi 85 procent. Do tego trzeba dodać jeszcze podatek VAT, który wynosi 8 proc., gdy powierzchnia budynku jest mniejsza niż 300 m kw. lub 23 proc. (powyżej 300 mkw.). Przy instalacji za ok. 15 tys. zł, VAT wynosi ok. 1,2 tys. zł.

Przez 5 lat ogniwa założone na dachach będą własnością miasta, które weźmie na siebie koszty przeglądu okresowego, czyszczenia. Po tym czasie miasto za darmo przekaże je właścicielom obiektów.

Montaż planowany jest od trzeciego kwartału br. do końca 2018 r.

Czy warto angażować się w projekt? – Podawane są informacje, że w przypadku dachu o optymalnym naświetleniu, roczne oszczędności prądu to nawet 1,6 tys. zł, więc  dwa lata inwestycja powinna się więc zwrócić.

Warto zainwestować również w pompy ciepła do ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej, by odczuć jeszcze bardziej oszczędności. Koszt takiej pompy to ok. 8-10 tys. zł.

Niezbędne dokumenty, które będą potrzebne przy składaniu wniosku można znaleźć na stronie www.rof.org.pl 

 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.