Zdjęcie: Materiały prasowe

Zostań dokumentalistą rzeszowskich mikrohistorii. Fundacja Rzeszowska zachęca do udziału w projekcie „Mikrohistorie”. Poszukuje dokumentalistów.

Nasi dziadkowie odchodzą, a wraz z nimi wiedza o naszych korzeniach. Warto ją zatrzymać, zachować i przekazać kolejnym pokoleniom. Wartość rodzinnych historii zaczyna się doceniać z wiekiem. Dlatego, z inicjatywy Fundacji Rzeszowskiej, powstał projekt „Mikrohistorie”, którego pierwszym punktem będą warsztaty dla dokumentalistów lokalnej historii.

Fundacja chce zbudować portal Rzeszowskie Archiwum Społeczne, gdzie każdy będzie mógł poznawać te lokalne mikrohistorie, a także dzielić się tym wspólnym i niezwykle cennym dobrem. Dzięki portalowi będą one utrwalone w postaci tekstu, fotografii, dźwięku lub filmu.

–  Chcemy ocalić przekazywane niegdyś opowieści rodzinne o naszych przodkach i mieście. Postęp technologiczny zmienia bezlitośnie naszą kulturę i społeczeństwo. W konsekwencji wartość takich wspomnień m.in. o pochodzeniu zostaje zepchnięta na dalszy plan naszego życia lub całkiem zapominana. W szufladach zalegają tylko nieme artefakty – fotografie przodków, o których z biegiem czasu wiemy coraz mniej i nierzadko nie zdajemy sobie sprawy, jak wielką wartość stanowią – wyjaśnia Ilona Dusza-Kowalska, koordynator projektu.

Jednak zanim Fundacja Rzeszowska przystąpi do zbierania wspomnień mieszkańców Rzeszowa, poszukuje osób chętnych do udziału w projekcie jako dokumentalistów tych mikrohistorii. Dla wszystkich chętnych organizuje warsztaty, które odbędą się 13 i 14 sierpnia br. w godz. 9:00-15:00 w pracowni komputerowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. 

Uczestnicy poznają zagadnienia archiwistyki społecznej, metody prowadzenia domowych archiwów, digitalizacji i upubliczniania archiwaliów, prowadzenia wywiadów i dokumentacji z zakresu historii mówionej.

Warsztaty są podzielone na dwa spotkania tematyczne. W części pierwszej pt. „Wywiad. Jak słuchać, by usłyszeć” przedstawiciele Fundacji będą udzielać wskazówek, jak przygotować się do wywiadu m.in. z osobami starszymi, jak tworzyć arkusze wywiadu oraz jak prowadzić i rejestrować spotkania z darczyńcami wspomnień pod względem psychologicznym i technicznym.

Drugie spotkanie pt. „Co zrobić, aby inni usłyszeli?” to praktyczne ćwiczenia z zasad opracowywania i wykorzystywania zebranych relacji, wykorzystania bezpłatnego oprogramowania do katalogowania archiwaliów, obróbki plików audio i video, budowania i wykorzystywania portalu Rzeszowskie Archiwum Społeczne.

Obowiązkowym zadaniem uczestników po warsztatach będzie opracowanie co najmniej jednej relacji świadka historii i udostępnienie jej w Rzeszowskim Archiwum Społecznym.

– Może to być niemal każdy. Na naszym portalu może znaleźć się na przykład opowieść naszych rodziców o dziadkach, dziadków o pradziadkach, dziadków o Rzeszowie itd. Szczegóły będziemy ustalać wspólnie z dokumentalistami na warsztatach – tłumaczy Dusza-Kowalska.

Dlaczego warto skorzystać z udziału w takich warsztatach?

– Ponieważ nabyta wiedza i umiejętności dziennikarskie są bardzo przydatne. Pozwalają nam poukładać rodzinne historie, tak aby trafiały do kolejnych pokoleń. Po warsztatach, każdy z naszych dokumentalistów będzie mógł uczestniczyć w przygotowywaniu materiału video wybranej relacji pod okiem profesjonalisty z dziedziny reportażu – zachęca koordynatorka projektu.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo do 11 sierpnia br. – monika@rzeszowska.org.pl. – W zgłoszeniu prosimy o podanie imienia, nazwiska, wieku uczestnika oraz krótkiej informacji na temat motywacji do wzięcia udziału w warsztatach – informuje Monika Drzymała, koordynator merytoryczny projektu, która przyjmuje zgłoszenia do udziału w projekcie.  

Warsztaty są organizowane po to, aby adeptów dokumentowania rzeszowskich historii przygotować do kolejnego punktu projektu, jakim będą społeczne zbiórki wspomnień. 8 września, 2 października i 6 listopada br. w Atelier Fundacji Aparat Caffe (Rzeszów, ul. Grunwaldzka 24) dokumentaliści będą gromadzić wspomnienia rzeszowian o swoich przodkach i mieście.

Wtedy też darczyńcy wspomnień będą mogli od ręki zdigitalizować swoje albumy ze zdjęciami lub pojedyncze fotografie, dzięki profesjonalnemu skanerowi udostępnionemu przez Pracownię Digitalizacyjną WiMBP w Rzeszowie. Kopie cyfrowe zebranych pamiątek zostaną zarchiwizowane przez WiMBP oraz udostępnione w portalu Rzeszowskie Archiwum Społeczne.

Już dziś Fundacja Rzeszowska zaprasza wszystkich tych, którzy społecznie chcą przekazać pewną wiedzę, odtworzyć obraz historii miasta i ludzi oraz pomóc go utrwalić w formie adekwatnej do obecnych czasów.

Inicjatywa „Mikrohistorie” jest realizowana przez Fundację Rzeszowską oraz dofinansowana z pieniędzy Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Uroczyste podsumowanie projektu oraz prezentacja wyników pracy dokumentalistów obędzie się w listopadzie br.

Zdjęcie: Materiały prasowe

Opr. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama