Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News
Reklama

Tylko trzy polskie miasta okazały się lepsze od Rzeszowa w jakości miejskiego życia. Ranking opracował tygodnik „Polityka”.

Najlepszym polskim miastem pod względem oferowanej jakości życia jest Warszawa, za nią Sopot, na trzecim miejscu Wrocław. Rzeszów zajął wysokie czwarte miejsce. „Polityka”, przy opracowaniu raportu, wzięła pod uwagę 25 różnych kryteriów, składających się na 11 kategorii: warunki mieszkaniowe, dochody, praca, wspólnota, edukacja, środowisko, społeczeństwo obywatelskie, zdrowie, zadowolenie z życia, bezpieczeństwo i jakość samorządu.

Autorzy rankingu wybrali kryteria na podstawie zestawienia „Better Life Index” opracowanego przez OECD, organizację zrzeszającą najlepiej rozwinięte państwa świata. „Polityka” do 10 kategorii dodała jedną – jakość samorządu.

Dla każdej z kategorii wybrano od dwóch do czterech kryteriów. Np. dla edukacji wydatki na oświatę w przeliczeniu na mieszkańca, średni wynik egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego i matematyki oraz odsetek dzieci w wieku 3-4 lat chodzących do przedszkoli.

W przypadku każdego kryterium miasto z najlepszym wynikiem otrzymywało 100 punktów, a z najgorszym 0 pkt.

Następnie z kryteriów wyciągnięto średnią arytmetyczną dla każdej z kategorii. Na koniec wyliczono średnią z wyników dla wszystkich 11 kategorii i tak powstał ostateczny Indeks Jakości Życia dla każdego z miast.

Rzeszów najwyższe noty otrzymał w kategoriach: środowisko (ponad 80 pkt.), edukacja (75,6 pkt) oraz bezpieczeństwo (71,5 pkt). Najniższe w kategoriach zdrowie (37,7 pkt.) i dochody 35,3 pkt.). Jakość samorządu była niewiele wyższa – 44,5 pkt.

Ostateczny Indeks Jakości Życia dla Rzeszowa według autorów rankingu to 59 punktów, co dało stolicy Podkarpacia wysoką, czwartą pozycję wśród miast na prawach powiatu. Według „Polityki” najgorszą jakość życia oferują Wałbrzych (28 miejsce.), Włocławek (33) i Chorzów (36).

Cały ranking tygodnika dostępny jest TUTAJ.

Pierwsza dziesiątka rankingu

1. Warszawa – 70,3 pkt

2. Sopot – 66,3 pkt

3. Wrocław – 59,7 pkt

4. Rzeszów – 59 pkt

5. Ostrołęka – 58 pkt

6. Gdańsk – 56,7 pkt

7. Leszno – 56,6 pkt

8. Kraków – 56,2 pkt

9. Tychy – 55,8 pkt

10. Poznań – 55,5 pkt

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.