Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Rada miasta jednogłośnie zgodziła się, by Rzeszów walczył o miano Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. 

Radni zgodzili się na to podczas sesji, we wtorek – 28 marca. 

Europejska Stolica Kultury to prestiżowy tytuł, który Unia Europejska przyznaje na rok. W 2029 roku kulturalnymi stolicami będą dwa miasta – jedno z Polski, drugie ze Szwecji. Przez rok będą prezentować swój dorobek kulturalny, organizować festiwale, koncerty, konferencje i inne przedsięwzięcia artystyczne, częściowo finansowane z pieniędzy UE. 

Zegar już tyka 

Nabór wniosków miast, które chcą przystąpić do walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, 14 listopada ubiegłego roku ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Samą chęć udziału w tej rywalizacji, miasta muszą zgłosić do 14 sierpnia br., a 15 września mija termin złożenia wstępnych wniosków. 

Rzeszów będzie się ubiegał o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. – Około grudnia będzie wiadomo, które miasta przeszły etap preselekcji. Potem będzie okres uzupełniania wniosków i złożenia tego właściwego – mówiła podczas wtorkowej sesji rady Katarzyna Pawlak, dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta Rzeszowa.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W czerwcu 2024 roku powinniśmy poznać zarówno w Polsce, jak i w Szwecji, które miasta będą Europejskimi Stolicami Kultury w 2029 roku. 

Niepodważalna szansa 

Wtorkowa zgoda rady, by Rzeszów ubiegał się o ten prestiżowy tytuł, oznacza, że corocznie miasto będzie musiało zapisywać w swoim budżecie określoną kwotę pieniędzy na przygotowania do tego wydarzenia, o ile miastu ten tytuł zostanie przyznany. Co pół roku prezydent Rzeszowa ma przedstawiać raport ze stanu przygotowań. 

Urzędnicy odpowiedzialni za kulturę twierdzą, że Rzeszów ma ogromną szansę na bycie Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku. – Jesteśmy w takiej sytuacji politycznej i społecznej [wojna na Ukrainie – przyp. red.], by ten tytuł zdobyć. To będzie niepodważalna szansa na wielokulturowy rozwój Rzeszowa – ocenia Katarzyna Pawlak. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama