Rzeszów będzie współpracował w zakresie lotnictwa z koreańskim Sacheon [FOTO]

2
Reklama

– Chcemy korzystać z wiedzy i doświadczeń ludzi z tego kraju – mówił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Ratusz podpisał umowę o współpracy z koreańskim miastem Sacheon.

 

Umowę podpisano w piątek w budynku Urzędu Miasta Rzeszowa. Tym razem stolicą Podkarpacia zainteresował się Sacheon – “miasto morza i nieba” położone w południowej prowincji Gyeongsang w Korei Południowej.

Sacheon ma 398,6 km kw. i liczy 200 tys. mieszkańców, z czego około 3 tys. to obcokrajowcy. Rzeszów z kolei ma ponad 120 km kw. i ponad 191 tys. mieszkańców. To, co łączy oba miasta oraz regiony, to fakt, że ich mocną stroną jest produkcja lotnicza dla swoich krajów. Stąd decyzja, aby oba miasta współpracowały m.in. na tym tle.  

– Sacheon to przepiękne miasto o bardzo wysokiej technice, przepięknej kulturze i ogromnej historii. Chcemy korzystać z wiedzy i doświadczeń ludzi z tego kraju. Jesteśmy przekonani, że miasto Rzeszów i Polska na tym skorzysta – mówił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Sung-Joo Choi, ambasador Republiki Korei w Polsce, podkreślał z kolei, że Rzeszów jest bardzo dobrze znanym miastem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie jako stolica przemysłu lotniczego. – Jestem przekonany, że będziemy współpracować – mówił Sung-Joo Choi.

Warto też dodać, że zanim delegacja z Korei pojawiła się w rzeszowskim ratuszu wcześniej podpisała umowy o współpracy z Doliną Lotniczą oraz Politechniką Rzeszowską.

Sacheon w obecnej formie powstało z połączenia w 1995 roku dwóch miast: Sacheon i Samcheonpo. W części Samcheonpo od wielu lat funkcjonuje port, gdzie rozwija się rybołówstwo i przemysł morski.

W dzielnicy Sacheon z kolei znajdują się trzy liczące zakłady produkcyjne, transportowe i usługowe. Siedzibę tu mają także firma lotnicza Korea Areospace Industries i firma tytoniowa BAT Korea. W przemysłowej części Sacheon znajduje się też lotnisko, skąd codziennie odbywają się loty do Seulu.

Jeśli chodzi o zabytki, w Sacheon znajduje się zabytkowa Świątynia Dasolsa, miejsce kultu religijnego Waryongsan Baekcheonsa, w którym znajduje się największy w Korei posąg  siedzącego Budy – Bekchunsa  Yaksa-wabul oraz Muzeum Kosmiczne w Sacheon, czy Wielki Most Samcheonpo.

Koreańczycy o swoim mieście piszą: “To miejsce pełne nadziei i marzeń, w którym przemysł  lotniczy i turystyka stały się centralnym punktem lokalnego biznesu. Z niezwykłą pasją, entuzjazmem oraz szerokimi perspektywami na przyszłość stara się zostać azjatyckim Seattle lub Sydney”.

Sacheon to 14 zagraniczne miasto, z którym współpracuje Rzeszów, a nasze miasto z kolei jest pierwszym europejskim partnerem Koreańczyków.  

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

Comments are closed.