Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Rusza XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”. Wielki finał zaplanowano w dniach 20-22 sierpnia br. Gościem honorowym festiwalu i jednym z jurorów będzie Jacek Cygan.

„Rzeszów Carpathia Festival” promuje autorskie utwory i młodych artystów. Z towarzyszeniem znakomitych muzyków orkiestry festiwalowej o Grand Prix zawalczą wykonawcy z różnych zakątków Europy i świata wyłonieni w eliminacjach. Przyjmowanie zgłoszeń właśnie się rozpoczęło. 

Do udziału w festiwalu mogą zgłosić się osoby w wieku od 16. roku życia, z całego świata – soliści, duety, tercety i kwartety. Do prezentacji festiwalowej uczestnicy przygotowują dwie piosenki autorskie w dowolnym języku – kompozycje napisane przez samego wykonawcę lub specjalnie dla niego.

10 maja poznamy finalistów 

Zgłoszenie można przesłać drogą elektroniczną, na adres: festival@carpathia.rzeszow.pl do 28 lutego br. Powinno ono zawierać nagrania utworów oraz załączniki: formularz zgłoszeniowy, zapisy nutowe i teksty utworów, dwie fotografie i życiorys. Regulamin i formularz znajdują się na stronie www.carpathia.rzeszow.pl. 

Na podstawie nadesłanych utworów komisja kwalifikacyjna wyłoni zwycięzców I etapu konkursu i 10 maja ogłosi, kto wystąpi w finale. Podczas Rzeszów Carpathia Festival 20-22 sierpnia 2021 roku, kompozycje oraz ich wykonania „na żywo” oceni jury festiwalu.

Najlepszy wykonawca zdobędzie Grand Prix – m.in. dofinansowanie wydania płyty lub organizacji trasy koncertowej (15 tys. zł) oraz zaproszenie w kolejnej edycji festiwalu. Jurorzy przyznają nagrody za zajęcie I, II i III miejsca, a także za najlepszą kompozycję i dla największej osobowości scenicznej. Przewidziane są indywidualne wyróżnienia jurorskie.

Cygan w nowej odsłonie

Nieodłączną częścią festiwalowego programu jest wokalno-taneczny spektakl w wykonaniu uczniów i absolwentów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Co zaprezentują tym razem? – Szczegóły naszego sierpniowego programu niech pozostaną jeszcze niespodzianką – mówi Anna Czenczek, dyrektor CSW i pomysłodawczyni „Rzeszów Carpathia Festival”. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Czenczek zdradza, że gościem honorowym 17. edycji festiwalu będzie Jacek Cygan, znany autor tekstów piosenek, który napisał ponad 1000 piosenek, współpracując z najwybitniejszymi polskimi kompozytorami i wokalistami m.in. Grażyną Łobaszewską, Edytą Geppert, Edytą Górniak, Marylą Rodowicz i Krzesimirem Dębskim.

– Jego utwory w nowych, świetnych aranżacjach, rzeszowska publiczność usłyszy podczas specjalnego koncertu – zapowiada dyrektor Czenczek. 

Kilkuset konkurentów 

W dotychczasowych edycjach o udział w finale Rzeszów Carpathia Festival walczyli wokaliści i zespoły reprezentujące 30 krajów. Wielu z nich występ w stolicy Podkarpacia otworzył drzwi do wielkiej sławy. Z festiwalem wiążą się początki kariery m.in. zespołu Pectus, Edi Ann – wokalistki Varius Manx, Sary Chmiel, Kasi Moś, Kasi Popowskiej i Sarsy. 

Wokalista czy zespół, by zdobyć Grand Prix na Rzeszów Carpathia Festival, musi w eliminacjach pokonać kilkuset konkurentów z kilkudziesięciu krajów świata.

Podczas konkursowego koncertu w Rzeszowie wykonawcom towarzyszy Orkiestra Festiwalowa. Od 2017 roku dyryguje nią Tomasz Filipczak, kierownik muzyczny Teatru Syrena w Warszawie – pianista, producent takich programów, jak „Taniec z Gwiazdami”, czy „Przebojowa Noc”, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 

Ubiegłoroczną edycję festiwalu wygrał Maks Łapiński z Bydgoszczy.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama