Zdjęcie: PKP Polskie Linie Kolejowe
Reklama

Rozpoczynają się prace przy nowym przystanku Rzeszów Dworzysko na trasie z Rzeszowa do Dębicy. Budowany jest Rzeszów Wschodni na linii do Przeworska.

PKP Polskie Linie Kolejowe przygotują 14 nowych przystanków dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Projekt za blisko 300 mln zł jest współfinansowany z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Unia Europejska przekaże na ten cel 209 mln zł. 

Na nowym przystanku Rzeszów Dworzysko zaplanowano dwa perony. Udogodnieniem będą dwie windy – przy wyjściach na perony oraz w nowym przejściu podziemnym. Na przystanku przewidziano wiaty i ławki oraz tablice informacyjne i oznakowanie.

– Z nowego przystanku będzie szybki dojazd koleją do centrum stolicy Podkarpacia oraz miejscowości na trasie do Dębicy i Przeworska. Nowy przystanek Rzeszów Dworzysko ma być gotowy w pierwszym kwartale 2023 r. – zapowiada Dorota Szalacha z PKP PLK. 

W listopadzie rozpoczynają się prace na nowym przystanku. Zabezpieczana będzie sieć trakcyjna oraz tor. Jeszcze w tym roku przewidziano roboty przy peronie i przejściu podziemnym. Ruch pociągów będzie się odbywał po sąsiednim torze.

Czasowo, 8 listopada – 11 grudnia, dla trzech pociągów Polregio przewidziano zastępczą komunikację autobusową na odcinku Rzeszów Główny – Trzciana lub Rzeszów Główny Sędziszów Małopolski. Szczegółowe informacje o rozkładzie jazdy są na portalpasazera.pl.

Zdjęcie: PKP Polskie Linie Kolejowe

Na trasie z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska lepszy dostęp do kolei – oprócz Rzeszowa Wschodniego i Rzeszowa Dworzysko zapewnią nowe przystanki Rzeszów Północny oraz Sędziszów Małopolski Wschodni.

Na trasie z Rzeszowa do Strzyżowa podróżni zyskają pięć nowych przystanków – w tym w stolicy województwa będą Rzeszów Galeria i Rzeszów Osiedle Dąbrowskiego, a na linii Boguchwała, Lutoryż, Żarnowa.

W stronę Kolbuszowej dostępność do kolei zwiększą przystanki Rzeszów Północny, Głogów Małopolski Niwa oraz Kolbuszowa Górna. Perony będą dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się oraz wyposażone w tablice informacyjne i system oznakowania dotykowego.

PLK wybudują blisko 5-kilometrowe połączenie Rzeszowa z nową stacją Port Lotniczy Jasionka-Rzeszów. Na trasie będzie nowy przystanek Park Technologiczny.

Celem inwestycji jest zwiększenie liczby połączeń na trasach: Rzeszów Główny – Dębica i Rzeszów Główny – Przeworsk; Rzeszów Główny – Kolbuszowa oraz Rzeszów Główny – Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka; Rzeszów Główny – Strzyżów n/Wisłokiem.

Zdjęcie: PKP Polskie Linie Kolejowe

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama