Reklama

10 zespołów, m.in. Piotr Wojtasik Quartet, Aga Derlak Trio, Niechęć czy Grażyna Łobaszewska, wystąpi podczas siedmiu koncertów w ramach piątej edycji Rzeszów Jazz Festiwal, który rozpoczyna się 13 listopada.

[Not a valid template]

 

Rzeszów Jazz Festiwal odbywa się w ramach Podkarpackiej Jesieni Jazzowej. Z sukcesem propaguje ideę muzyki improwizowanej w stolicy Podkarpacia i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem publiczności. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2012 roku.

Piątą edycję festiwalu 13 listopada zainauguruje występ Gaby Janusz, wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów związanej z Rzeszowem, laureatki m.in. nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zespołu Afrofree sięgającego m.in. po wpływy muzyki ludowej z Podkarpacia i Małopolski.

Afrofree to folk jazzowy zespół z Tarnowa, który zaprezentuje na Festiwalu materiał ze swojej debiutanckiej płyty „Carpathia”.

Gaba Janusz jest obecnie nauczycielem akademickim Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie w klasie Krystyny Stańko ukończyła studia na kierunku „wokalistyka jazzowa”.

Młoda wokalistka współpracuje z Trójmiejskim Teatrem Wybrzeże biorąc udział w spektaklu (g)DZIE-CI-FACECI. W 2016 roku ukazała się jej autorska, debiutancka płyta pt: „Chwile które znasz”.

Koncert Gaby Janusz i Afrofree odbędzie się w Rzeszowskim Domu Kultury filia Biała (ul. Kard. Karola Wojtyły 164). Bilet w przedsprzedaży (do 9 listopada) kosztuje 10 zł, w dniu koncertu 20 zł.

Mocny powiew witalnej energii

Dwa dni później (15 listopada) w Wojewódzkim Domu Kultury wystąpi acid jazzowa formacja Eskaubei i Tomek Nowak Quartet. Towarzyszyć im będzie Mr Krime, multiinstrumentalista, pionier polskiego dj-ingu. Artyści zaprezentują materiał pochodzący z płyty „Będzie dobrze”, a także premierowy materiał z drugiego albumu zespołu „Tego Chciałem”.

Bilet na koncert kosztują 35 zł.

16 listopada w restauracji Chillita zagra trio pianistki Agi Derlak, laureatki tegorocznego Fryderyka w kategorii Jazz: „Fonograficzny Debiut Roku”. Aga Derlak kształciła się u mistrzów polskiej jazzowej pianistyki: Michała Tokaja oraz Pawła Tomaszewskiego. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, zdobywa szerokie uznanie polskiej publiczności oraz środowiska jazzowego.

– Znałem ją jako fantastyczną flecistkę, no ale na fortepianie to prawdziwa rewelacja – tak o Adze Derlak mówi Zbigniew Namysłowski. – Trio Agi Derlak to mocny powiew witalnej energii, ważny głos młodej polskiej sceny jazzowej – dodaje Michał Tokaj.

Bilet na koncert kosztuje 35 zł.

17 listopada w Underground Pub wystąpi eksperymentujący i hałasujący zespół Niechęć. Zespół zagrał w kraju wiele tras koncertowych, doceniony został również za granicą, dzięki czemu został zaproszony na Copenhagen Jazz Festival (Dania) oraz Glimps Festival (Belgia).

Na wydanym w kwietniu albumie „Niechęć” można usłyszeć jazzowe improwizacje i syntezatorowe brzmienia, które swobodnie przeplatają się z wpływami rocka progresywnego oraz muzyki filmowej. Bilety na koncert kosztuje 30 zł.

Diwa polskiego jazzu na RJF

Trzeci rok z Rzeszów Jazz Festiwal gra również Centrum Handlowe Plaza, gdzie w piątkowy wieczór (18 listopada) zaprezentuje się diwa polskiego jazzu Grażyna Łobaszewska oraz Krzysztof Napiórkowski.

Łobaszewska od 2000 r. współpracuje z młodymi, trójmiejskimi jazzmanami: Piotrem Manią, Patrykiem Stachurą i Kubą Staruszkiewiczem. Od 2008 r. regularnie towarzyszy jej tczewska formacja AJAGORE. Owocem tej współpracy jest niezliczona ilość koncertów oraz najnowsze wydawnictwo poświęcone pamięci Czesława Niemena pod tytułem „Dziwny jest”.

Publiczność zachwycają nie tylko wykonania piosenek napisanych specjalnie dla Grażyny Łobaszewskej przez najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki rozrywkowej, ale także jej własne interpretacje standardów jazzowych, gospel jak również niezwykle osobiste wersje kolęd i pastorałek z całego świata.

Łobaszewska prowadzi zajęcia z emisji głosu a także interpretacji piosenki, co sprawia, że artystka ma bardzo dobry kontakt z młodzieżą.

Krzysztof Napiórkowski za sprawą kolejnej płyty „10 x Twardowski” udowadnia, że łagodna, relaksująca muzyka pisana poetyckim piórem może być nie tylko oryginalna, ale i do głębi poruszająca.

Czwarty krążek kompozytora i wokalisty inspirowany jest twórczością jednego z najlepiej rozpoznawalnych polskich poetów – Jana Twardowskiego. W nagraniach wzięli udział m.in. Anna Maria Jopek oraz Adam Strug.

Bilet na koncert Krzysztofa Napiórkowskiego i Grażyny Łobaszewskiej kosztuje 60 zł.

Wybitny trębacz w Jazz Roomie

Sobota (19 listopada) to występ najmniej jazzowego w towarzystwie, ale opierającego swoje występy w dużej mierze na improwizacji tria Me Myself And I, oraz rzeszowskiej formacji Funky Flow poruszającej się w stylistyce fusion.

Me Myself And I na swoim koncie ma trzy płyty: „Takadum” (2011), „Do not Cover” (2012) oraz „K” (2014). Zespół wykonujący muzykę jedynie za pomocą głosu tworzy dwójka wokalistów oraz human beatbokser.

Funky Flow to jazz-funkowe trio powstałe w 2005 r. Zespół podczas festiwalu zagra materiał z ostatniej płyty „3” oraz nowe kompozycje z nadchodzącej płyty. Bilety na koncert kosztują 40 zł.

Ostatni dzień (20 listopada) festiwalu to absolutna uczta dla jazzowych koneserów. W niedzielę w klubie Jazz Room wystąpi kwartet Piotra Wojtasika, wybitnego trębacza koncertującego na całym świecie.

Międzynarodowa formacja prowadzona przez Piotra Wojtasika stylistycznie oscyluje między neo-bopową tradycją jazzu okresu lat 60. ubiegłego wieku, elementami Etno i stylistyką free. Całość, oparta o kompozycje lidera, utrzymana jest w konwencji nowoczesnego mainstreamu.

Bilet na koncert Piotr Wojtasik Quartet kosztuje 50 zł.

Gdzie są dostępne bilety?

Bilety na festiwalowe koncerty dostępne są na stronie evenea.pl z wyjątkiem inauguracyjnego. Na koncert Gaby Janusz i Afrofree bilety można kupować w filiach RDK – „Biała” (ul. Kard. Karola Wojtyły 164) od poniedziałku do piątku od 13:00 do 19:00, filia „Staromieście” (ul. Staromiejska 43a) od 10:00 do 17:00 i „Zalesie” (ul. Wieniawskiego 84) od 15:00 do 20:00.

Bilety są również dostępne w miejscach, w których odbywają się poszczególne koncerty. Istnieje również możliwość rezerwacji karnetów na cały festiwal pod adresem: t.drachus@ffmusic.pl

Więcej informacji na Facebook.com / RzeszowJazzFestiwal, www.rzeszowjazzfestiwal.pl

(ak)

PROGRAM FESTIWALU

– 13 listopada (niedziela): Afrofree i Gaba Janusz – Rzeszowski Dom Kultury filia Biała

– 15 listopada (wtorek): Eskaubei & Tomek Nowak Quartet ft. Mr Krime – Wojewódzki Dom Kultury

– 16 listopada (środa): Aga Derlak Trio – Chilita

– 17 listopada (czwartek): Niechęć – Underground Pub

– 18 listopada (piątek): Krzysztof Napiórkowski i Grażyna Łobaszewska – C.H. Plaza Rzeszów

– 19 listopada (sobota): Funky Flow oraz Me, Myself and I – Grand Hotel

– 20 listopada (niedziela): Piotr Wojtasik Quartet – Jazz Room

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama