Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

– Musimy utrzymać to tempo rozwoju – mówią w ratuszu po tym, jak obwieszczono, że w Rzeszowie liczba zameldowanych mieszkańców przekroczyła 190 tysięcy.

–  W Rzeszowie jest zameldowanych już 190 043 mieszkańców. To historyczny wynik, który potwierdza, że proces poszerzenia miasta ma sens – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa. 

Od 2005 roku, za kadencji prezydenta Tadeusza Ferenca, stolica Podkarpacia powiększyła swoje granice ponad dwukrotnie – z 53,69 km do 120,41 km kw, a liczba mieszkańców wzrosła w tym czasie o ponad 30 tysięcy. Liczba zameldowanych ponad 190 tysięcy mieszkańców nie oddaje całej prawdy o Rzeszowie. Szacuje się, że w mieście wraz ze studentami mieszka około 220 tys. osób.

Dodatkową zachętą do osiedlania się w Rzeszowie są dwie loterie, które miasto co roku organizuje – „Rozlicz PIT w Rzeszowie” i „Mieszkam w Rzeszowie”. Do wygrania są bardzo atrakcyjne nagrody. W kwietniu ruszy kolejna edycja loterii. 

Z ostatnich badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że do 2030 roku liczba mieszkańców Rzeszowa wzrośnie o 7 procent i będzie to największy wzrost spośród sześciu polskich miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. W 2025 roku Rzeszów ma mieć 197,2 tys., a w 2030 r. – 200,8 tys. mieszkańców.

– Im więcej mieszkańców, tym większe wpływy z podatków do budżetu miasta. A im więcej wpływów z podatków, tym coraz więcej inwestycji. Przed 2005 rokiem Rzeszów był tak mały, że nie miał co oferować inwestorom – wspomina Maciej Chłodnicki. 

Poszerzenie granic miasta sprawiło, że Rzeszów zyskał nowe tereny dla przedsiębiorców. Przykładem jest choćby strefa Dworzysko.

– Nie odnotowujemy masowych wyjazdów z Rzeszowa. Powstaje u nas coraz więcej firm. Inwestorzy już nie pytają tylko o to, jaką mamy sieć dróg, ale interesuje ich też, czy w Rzeszowie są znane restauracje, pola golfowe, czy aquapark. Aby przyciągać nowych mieszkańców, średnio co dwa lata oddajemy do użytku nowy żłobek, czy przedszkole – słyszymy w ratuszu. 

W Rzeszowie systematycznie rośnie liczba mieszkań oddanych do użytku. W 2017 roku było ich ponad 2600, o 12 procent więcej niże rok wcześniej. Rośnie również liczba firm. Obecnie jest ich prawie 15 tysięcy, z czego tylko w tamtym roku powstało ok. 1400.

W Rzeszowie jest najniższa stopa bezrobocia na Podkarpaciu – 5,6 proc. Średnia wysokość miesięcznych zarobków przekroczyła już 4,5 tys. zł (brutto).

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama