Rzeszów ma Aleję Gwiazd Sportowców Polonijnych. 5 odcisków dłoni

Dłonie Ann Meyers-Drysdale, Boba Brudzińskiego, Marka Karbarza, Rafała Wilka i Jana Domarskiego odciśnięto w Alei Gwiazd Sportowców Polonijnych, która powstała w Rzeszowie.

 

Zdjęcia: Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa

Aleja Gwiazd ma około 10 metrów. Powstała w Parku Łączności Polonii z Macierzą przy al. Cieplińskiego. Na Alei są odlewy z brązu odcisków dłoni polskich i polonijnych sportowców, którzy osiągnęli międzynarodowe sukcesy.

W Alei Gwiazd swoją dłoń odcisnęła Ann Meyers-Drysdale, amerykańska koszykarska polskiego pochodzenia, wicemistrzyni olimpijska z 1976 roku.

W Alei jest także dłoń Boba Brudzińskiego, futbolisty amerykańskiego, który w NFL spędził 13 lat, grał w Los Angeles Rams i Miami Dolphins, trzy razy wygrał w Super Bowl. Rodzina Brudzinskiego pochodzi z Polski. 

W Alei Gwiazd swoją dłoń odcisnął również Marek Karbarz, siatkarz „złotej drużyny” Huberta Jerzego Wagnera, Mistrz Świata (1974) i Mistrz Olimpijskiego (1976), czterokrotny Mistrz Polski z Resovią.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dłoń w Alei odcisnął także Rafał Wilk, trzykrotny Mistrz Paraolimpijski z Londynu (2012) i Rio (2016) w handbike’u, dwukrotny Mistrz Świata z Kanady (2013), Mistrz Świata z Greenvill (USA, 2014), dwukrotny Mistrza Świata z Nottwil (Szwajcaria, 2015).

Piątą odciśniętą dłonią w Alei Gwiazd Sportu jest dłoń Jana Domarskiego, piłkarza Stali Rzeszów, Stali Mielec, Resovii, reprezentanta Polski, strzelca historycznej bramki na Wembley w 1973 roku przeciwko Anglii.

Aleja Gwiazd Sportowców Polonijnych została otwarta w sobotę, 15 lipca. To jedno z wydarzeń towarzyszących rozpoczętego w piątek w Rzeszowie XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

– W kolejnych latach rzeszowska Aleja Gwiazd będzie wzbogacana kolejnym tablicami z odciskami dłoni wybitnych sportowców związanych z Rzeszowem – zapowiedziało miasto Rzeszów.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama