Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Tradycyjnym korowodem w piątek w Rzeszowie rozpoczął się 19. XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych! Festiwal potrwa do wtorku.

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

W święcie Polonusów uczestniczy 560 tancerzy z całego świata, którzy tworzą 20 zespołów. 

– Po czterech latach, festiwal znowu zagościł w Rzeszowie. Złe chwile minęły. Mamy piękne słońce. Co niektórzy mówią, że jest za gorąco – mówił w piątkowe popołudnie na scenie rzeszowskiego Rynku Mariusz Grudzień, dyrektor festiwalu Polonusów i wiceprezes rzeszowskiego oddziału stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, organizator święta. 

Polonusi z 10 krajów – Ukrainy, Mołdawii, Brazylii, Litwy, Kanady, Australii, USA, Czech, Litwy i Niemiec – są w Rzeszowie od środy. W czwartek spotkali z władzami Rzeszowa, a w piątek utworzyli korowód – przeszli od alei Lubomirskich, przez 3 Maja, Kościuszki. Na Rynku czekali na nich mieszkańcy Rzeszowa, władze miasta i Podkarpacia.

Polonusi w trakcie przemarszu nieśli napis z nazwą swojego zespołu, flagę i nazwę kraju, z którego przyjechali. Tancerze byli ubrani w stroje polskie i krajów zamieszkania.  

Cztery lata wyjątkowo długie

Polonusi na Rynku zaśpiewali hymn państwowy. – Witajcie w domu! – mówił ze sceny Jan Dziedziczak, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Dziedziczak mówił, że festiwal odbywa się po czterech latach przerwy, spowodowanej pandemią i wojną na Ukrainie, którą wywołała Rosja. 

– Spotykamy się w zupełnie innej rzeczywistości. Te cztery lata były wyjątkowo długie i wyjątkowo straszne. Każdy z nas stracił bliskie osoby przez COVID, każdy z nas solidaryzował się z tymi, którzy zostali napadnięci przez kraj znany z imperializmu – mówił ze sceny Jan Dziedziczak. 

Podkreślał, że festiwal Polonusów jest dobrą okazją, by zastanowić się, co to znaczy być patriotą w XXI wieku. – To dbać o Polskę, o to, co nas łączy, a łączy nas wspólna historia, wspólny język, wspólna kultura i tradycja. Jesteście przykładem, że można być zaangażowanym patriotą poza granicami Polski – mówił minister Dziedziczak. 

Zapewniał, że Polska wie o zaangażowaniu naszym rodaków w kultywowaniu naszej historii, kultury i tradycji poza granicami kraju. – Polska jest wam za to bardzo wdzięczna – przekazał Polonusom Dziedziczak.

Rzeszów miastem Polonii

Marszałek podkarpacki Władysław Ortyl powiedział, że Polonusi ożywili Rynek, Rzeszów i całe województwo. – U nas jest stolica polskiego folkloru – podkreślał i dziękował Polonusom, że pielęgnują polski folklor. Wojewoda Ewa Leniart zaś mówiła, że całe województwo podkarpackiego bardzo tęskniło za uczestnikami festiwalu. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– To były bardzo długie cztery lata. Czekaliśmy na was aż wrócicie do nas ze swoją radością, pieśnią patriotyczną na ustach – mówiła wojewoda Leniart. Dziękowała Polonii za to, że pomaga Ukrainie. – Jesteście wielcy! Jesteście wspaniali! – zaznaczała Ewa Leniart. Przypomniała, że od lutego do grudnia 2022 r. Podkarpacie przyjęło ok. 5 mln uchodźców.   

Z kolei Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, mówił, że folklorystyczne zespoły polonijne zawsze są mile widziane w naszym mieście. – Kochamy was! – zapewniał. I na dowód przekazał parze z zespołu Rudomianka z Litwy symboliczny klucz do bram Rzeszowa. – Droga Polonio, to miasto jest teraz wasze! – powiedział prezydent Fijołek. 

– Oddamy miasto nienaruszone – obiecywała z uśmiechem para.

W weekend Dni Polonijne

Po korowodzie i przywitaniu Polonusów, na Rynku rozpoczął się koncert „Rzeszów wita Polonię” w wykonaniu polskich zespołów. Pojedyncze pary z kilku zespołów po raz pierwszy wspólnie zatańczyły krakowiaka i poloneza.

Umiejętności zespołów będzie można podziwiać w sobotę i niedzielę (15-16 lipca) podczas Dni Polonijnych. Od 15:00 do 22:00 na Rynku w Rzeszowie oraz w Niebylcu, Brzozowie, Markowej, Trzcianie, Grodzisku, Lubaczowie, Krośnie, Stalowej Woli, Iwoniczu-Zdroju, Lubeni, Kolbuszowej, Krośnie, Urzejowicach, Tuczempach, Błażowej, Łące i Ropczycach. 

W niedzielę w katedrze rzeszowskiej o godz. 10:30 zostanie odprawiona msza święta w intencji Polonii. W poniedziałek (17 lipca) w hali Podpromie o 19:00 rozpocznie czterogodzinny koncert galowy „Rzeszów Forever” z udziałem wszystkich zespołów festiwalu Polonusów. Motywem przewodnim koncertu będą polskie przysłowia.

Poniedziałkowy koncert jest płatny. Bilety w cenie 50 zł do kupienia w Rzeszowskich Piwnicach oraz na stronie festiwal.estrada.rzeszow.pl (internetowa sprzedaż biletów trwa do niedzieli, do godz. 22:00). 

Festiwalowi towarzyszyć będzie odsłonięcie w sobotę o 15:00 Alei Gwiazd w Parku Łączności Polonii z Macierzą przy al. Cieplińskiego. Powstaje tam alejka z odlewami odcisków dłoni polskich i polonijnych sportowców, którzy osiągnęli międzynarodowe sukcesy: Rafał Wilk, Jan Domarski, Marek Karbarz, Bob Brudzinski i Ann Meyers-Drysdale.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama