Zdjęcie: Pixabay

Na terenie Rzeszowa wytypowano ponad 50 punktów dystrybucji tabletek z jodkiem potasu – informuje Urząd Miasta.

Przedstawiciele polskiego rządu w piątek zapowiedzieli, że w związku z ryzykiem promieniowania radioaktywnego na skutek prowadzonych walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, do wszystkich województw będą rozsyłane tabletki z jodkiem potasu.

Tabletki, chroniące przed promieniowaniem, mogą być rozdawane w szkołach, a  dystrybucję koordynują samorządy. Jodek potasu blokuje w organizmie wchłanianie radioaktywnego jodu. Tabletka chroni przede wszystkim przed chorobami nowotworowymi.

Rząd: Polacy są bezpieczni 

W piątek Błażej Poboży, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, poinformował, że dystrybucja tabletek z jodkiem potasu ma charakter „prewencyjny” i w tej chwili nie występuje zagrożenie radiacyjne. 

– Ale musimy się przygotować nawet na warianty, która dzisiaj wydają się niemożliwe – powiedział Błażej Poboży. – Cały czas monitorujemy sytuację w Ukrainie – zapewniał dr Łukasz Młynarkiewicz, prezes Państwowej Agencji Atomowej.

– Zdrowie i życie mieszkańców Polski nie jest zagrożone. Zaporoże nam nie zagraża i to się nie zmieni nawet, gdy reaktory zostaną włączone [obecnie są wyłączone – przyp. red.]. Nie grozi nam scenariusz Czarnobyla, ani Fukushimy – przekonywał dr Młynarkiewicz. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!
Rzeszów z rezerwą 

Tabletki w pierwszej kolejności trafiają do jednostek Państwowej Straży Pożarnej, a także do szkół. W Rzeszowie tabletki już są. – Wystarczy ich dla wszystkich mieszkańców [ok. 200 tysięcy – przyp. red] – zapewnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

– Mamy rezerwę – dodaje. – Przygotowaliśmy ponad 50 punktów, w których tabletki z jodkiem potasu będą dystrybuowane, jeżeli zajdzie taka konieczność – mówią miejscy urzędnicy, nie zdradzając jednak, gdzie te punkty w Rzeszowie wytypowano. 

Dokładne adresy punktów dystrybucyjnych mają być znane w przyszłym tygodniu. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama