Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Krystyna Stachowska i Danuta Szyszka
Reklama

Krystyna Stachowska i Danuta Szyszka to nowe radne w Radzie Miasta Rzeszowa. Dołączyły do proprezydenckiego klubu Rozwój Rzeszowa.

W poniedziałek podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Rzeszowa zostały zaprzysiężone dwie nowe radne: Danuta Szyszka i Krystyna Stachowska. Obie zasiliły klub Rozwój Rzeszowa, który teraz liczy 14 członków. Poszerzenie składu rady stało się konieczne, gdy od 2019 roku do Rzeszowa włączono dwa sołectwa: Matysówka z gminy Tyczyn i część Miłocina z gm. Głogów Małopolski.

Danuta Szyszka i Krystyna Stachowska były radnymi Rady Miasta Tyczyna. Dostały się do niej po jesiennych wyborach samorządowych w 2018 roku. Obie startowały z listy PiS. Tymczasem po poniedziałkowym zaprzysiężeniu, Szyszka i Stachowska nie zdecydowały się dołączyć w Radzie Miasta Rzeszowa do klubu PiS, który jest w opozycji. Liczy 9 osób.  

Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Krystyna Stachowska

Danuta Szyszka i Krystyna Stachowska wzmocniły proprezydencki klub Rozwój Rzeszowa, który teraz ma 14 radnych i może samodzielnie rządzić. Koalicja z Platformą Obywatelską nie jest mu potrzebna, co jeszcze nie oznacza, że koalicja zostanie zerwana. 

– Pracowałam na to, żeby Rzeszów się rozwijał, żeby nasza miejscowość, która jest częścią miasta, też rozwijała. Będąc w klubie Rozwój Rzeszowa chcę dalej pracować na ten rozwój – mówi Danuta Szyszka.

W podobnym tonie wypowiada się Krystyna Stachowska. – Byłam od wielu lat inicjatorem grupy starającej się o przyłączenie Matysówki do Rzeszowa. Chcę, aby nowe osiedle się rozwijało. Mam nadzieję, że uda mi się to osiągnąć w Rozwoju Rzeszowa – mówi nowa radna RR.

Obie nowe radne w ostatnich latach działały na rzecz przyłączenia Matysówki do Rzeszowa. Danuta Szyszka od 10 lat była sołtysem wsi (Matysówka od 1 stycznia 2019 roku stała się osiedlem), a Krystyna Stachowska była szefową społecznego komitetu zabiegającego o włączenie Matysówki do miasta. 

Danuta Szyszka i Krystyna Stachowska zasiadały w Radzie Miasta Tyczyna w latach 2010-2014. W ostatnich wyborach na burmistrza Tyczyna popierały należącego do PiS Janusza Skotnickiego. Szyszka i Stachowska podkreślają, że nie należą do żadnej partii. – Nie ma chyba znaczenia, że startowałyśmy z listy PiS? – pyta retorycznie Danuta Szyszka.

Obie radne zapowiadają, że w Radzie Miasta Rzeszowa będą walczyły w pierwszej kolejności o remont głównej drogi, biegnącej przez ich teraz już osiedle. Droga nie ma chodników. Radne uważają, że w Matysówce potrzebna jest też większa szkoła, przedszkole oraz punkt medyczny, aby mieszkańcy Matysówki nie musieli jeździć do centrum Rzeszowa.

Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Danuta Szyszka

PiS nie jest specjalnie zdziwiony, że Danuta Szyszka i Krystyna Stachowska dołączyły do “drużyny” Tadeusza Ferenca. – To było do przewidzenia. Zależy im na inwestycjach. Pewnie się bały, że będąc w opozycji ich realizacja będzie wstrzymana – słyszymy w klubie PiS.

– Żałujemy, że nie przystąpiły do nas. Jesteśmy, co udowodniliśmy naszą dotychczasową pracą, klubem aktywnym i kreatywnym, który ma swój pomysł na Rzeszów. Liczyliśmy, że będziemy mogli go realizować wspólnie z nowymi radnymi – mówi Marcin Fijołek, szef klubu PiS.

Po dołączeniu Krystyny Stachowska i Danuty Szyszki do Rada Miasta Rzeszowa jej skład obecnie liczy 27 radnych. Najwięcej ma Rozwój Rzeszowa (14), PiS – 9, a Platforma Obywatelska – 4.

Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Marcin Fijołek

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

18 KOMENTARZE

 1. Autorka podaje nazwy klubów a nie przynależność partyjne. W Radzie są trzy kluby Rozwój Rzeszowa, PiS i PO. Tylko platforma ma swoich. W PiS są np.ludzid , porozumienia Halina i partii Kaczyńskiego.

 2. No to teraz wielce szanowne Panie jak z takim wigorem rozpoczynacie akcje w tej to noweje dzielnicy i to zacznijcie w starej dzielnicy tj.Wilkowyja-Południe
  Gdzie od 41 -lat nie ma mocnego aby w końcu zrobić ulice z Ul.Zygmunta Starego ( bo jest zaklajstrowana-bez trotuarow z 3-ma lampami)
  Oraz skończyć w końcu przebudowe ul.Wł.Warneńczyka zaczętą w XI/ 2004-
  i nie skończoną po 14 latach -do dzisiaj a zaczoł sie kolejny rok – O!

 3. “…Jesteśmy, co udowodniliśmy naszą dotychczasową pracą, klubem aktywnym i kreatywnym, który ma swój pomysł na Rzeszów…” – i wszystko w temacie.

 4. Ciężko powiedzieć że się sprzedały ,doskonale wiedza jaką manianę odwala pis w radzie miasta. Nie chcą być w partii która w 90% blokuje inwestycje w mieście, wiedzą doskonale że pisowcy byli zawsze przeciwni od początku aby Rzeszów się powiększał . Lepiej być w Rozwoju Rzeszowa dzięki któremu zależy na tym aby to co jest potrzebne zostało realizowane.

 5. Dlaczego autor nie podaje, że większość radnych Rozwoju Rzeszowa to w zasadzie działacze SLD, ale za to zawsze podaje, który z radnych jest w PiS ?

 6. Pani Stachowska OK super kobieta – biznesmwoman o dużym doświadczeniu coś podziała wkońcu sama mieszka w dawnej Matysówce. Pani Szyszka? błagam…. jako sołtys wiele lat nic się nie zmieniło wręcz przeciwnie, gmina Tyczyn miała gdzieś Matysówkę przez tyle lat 🙂 od odśnieżania po remonty dróg 🙂 Przykład: Kielnarowa ma chodniki nawet tam gdzie może jeden człowiek przejdzie dziennie 🙂
  Przykre ale bycie miłą fajną osobą nie ma sie nijak do świata polityki 🙂 Korytko jest więc jest dobrze 🙂

 7. Pewnie pozostały by w PiS-ie ale patrząc na postawę ów partii a przede wszystkim Andrzeja Szlachty (który siał największą propagandę pod czas pierwszej próby przyłączenia), wybrały odpowiednie tory….

 8. Zbiera i będzie zbierał do kiedy Kultys Wielki Hamulcowy nie zostanie zwolniony. Kultys ciągnie Pis pod lód. Będzie Kultys to ta partia NIGDY nic tu nie wygra.

  A teraz Rozwój Rzeszowa ma większość i trzeba wrócić do pomysłu budowy wieżowców na Nowym Mieście. Za droga ziemia żeby na ogromnych połaciach ziemi tylko psy miały kuwetę gdy inwestorzy chcą wpompować miliony i dawać pracę w inwestycje rzeszowskie.

 9. Rozsądni uprawiają politykę tak, by mieć realny wpływ na możliwość poprawy życia swoich wyborców, a nie po to aby być na “nie” tylko dla zasady. Dlatego decyzja obu pań jest całkowicie zrozumiała i słuszna.

Comments are closed.