Zdjęcie: TVN24

Redakcja Rzeszów News solidaryzuje się ze stacją TVN24, którą Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce ukarać za wyemitowanie reportażu „Siła kłamstwa”.

Już kilkadziesiąt polskich redakcji przyłączyło się do akcji TVN24 i publikuje ponad 70-minutowy reportaż „Siła kłamstwa” z 12 września 2022 roku w TVN24. To efekt wielomiesięcznej pracy dziennikarza „Czarno na białym” TVN24, Piotra Świerczka.

Przemilczane fakty podkomisji 

Autor dotarł do nagrań, zdjęć i międzynarodowych ekspertyz o katastrofie w Smoleńsku w 2010 r., które – choć zlecone przez tzw. podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza – nigdy nie znalazły się w jej raportach, także w tym ostatnim. Materiały te albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii.

Świerczek rozmawiał także z ludźmi, którzy pracowali dla podkomisji, ale nie zgadzają się z jej wnioskami, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Co więcej, rozmówcy dziennikarza wprost mówią, że ich badania zostały zmanipulowane lub wybiórczo wykorzystane pod tezy z góry założone przez podkomisję tezy.

W materiale „Siła kłamstwa” poddano w wątpliwość rzetelność prac tzw. podkomisji Macierewicza. Stacja ujawniła przemilczane fakty z amerykańskiego raportu NIAR oraz relacje osób, które uczestniczyły w pracach podkomisji smoleńskiej.

TVN24: próba ograniczenia krytyki 

Teraz, na wniosek Antoniego Macierewicza, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zamiast stać na straży wolności słowa, chce TVN24 za to ukarać. KRRiT zarzuca stacji „propagowanie nieprawdziwych informacji oraz działań sprzecznych z polską racją stanu i zagrażających bezpieczeństwu publicznemu”. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Celem takiej kary jest wyłącznie próba ograniczenia krytyki dziennikarskiej związanej z działalnością podkomisji. Jest to niedopuszczalne w świetle konstytucyjnych zadań prasy, która jest zobowiązana do kontroli instytucji publicznych” – czytamy w oświadczeniu TVN24.

Stacja zapowiedziała, że będzie publikować „fakty niezależnie od tego, dla kogo są one niewygodne”. „Nasi widzowie mają prawo wiedzieć, czego władza nie chce ujawniać. Na tym polega wolność słowa” – uważa TVN24.

„Siła kłamstwa” to materiał nagrodzony wieloma nagrodami, jego autor jest zdobywcą m.in. Grand Press. Reportaż jest dostępny na tvn24.pl. Możecie go również obejrzeć u nas. 

#WolneMedia

Redakcja Rzeszów News 

Reklama