Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zdecydował, że 1 sierpnia w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego miasto nie włączy syren alarmowych.

To już drugi raz, gdy Rzeszów w ostatnim czasie odmawia włączenia syren alarmowych. Syreny nie zawyły 10 kwietnia br. w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

– Niespodziewane uruchomienie syren alarmowych mogłoby spowodować panikę. Sygnał alarmowy wzbudzi u uchodźców z Ukrainy lęk i poczucie zagrożenia – tłumaczył wówczas Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

„To skojarzenie z wojną”

Teraz sytuacja się powtarza w związku ze zbliżającą się 78. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym tygodniu Urząd Wojewódzki w Rzeszowie poinformował, że 1 sierpnia o godz. 17:00 (tzw. godzina „W”) na Podkarpaciu zawyją syreny

– Włączenie syren odbywa się w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania. Ma na celu upamiętnienie 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz oddanie hołdu jego uczestnikom i ofiarom cywilnym – informował Urząd Wojewódzki.

Prezydent Konrad Fijołek zdecydował, że i tym razem Rzeszów nie uruchomi alarmu. – Jesteśmy miastem przygranicznym i przebywa u nas wielu uchodźców z objętej wojną Ukrainy – przypomina Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

– Prezydent zadecydował, aby tym razem nie uruchamiać w godzinie „W” syren alarmowych. To sygnał, który naszym gościom z Ukrainy będzie kojarzył się jednoznacznie z wojną. Nie chcemy powodować w nich paniki ani niepokoju – dodaje rzeczniczka Fijołka. 

„Będzie godnie i uroczyście”

Jednocześnie poinformowała, że 1 sierpnia w Rzeszowie odbędą się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości zaplanowano na placu im. Armii Krajowej przed pomnikiem Pamięci Żołnierzy AK Podokręgu „Rzeszów”. Początek o godz. 17:00.

– W godny i uroczysty sposób upamiętnimy tę rocznicę – zapewnia Kłeczek-Krawiec. Obchody zakończy msza święta o godz. 19:00 w kościele pw. Św. Krzyża przy ul. 3 Maja w intencji poległych i pomordowanych powstańców oraz ludności cywilnej Warszawy.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, zorganizowaną przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Powstanie trwało 63 dni, zakończyło się klęską.

Zginęło ok. 18 tys. powstańców, hitlerowcy wymordowali ok. 180 tys. ludności cywilnej. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez hitlerowców.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama