Zdjęcie: Podkarpacki Związek Piłki Nożnej

Delegacja Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej we wtorek złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod rzeszowskim pomnikiem Kazimierza Górskiego.

2 marca przypada 100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego, legendarnego trenera piłkarskiego, który doprowadził reprezentację Polski do złota w Monachium (1972) i srebra igrzysk olimpijskich w Montrealu (1976) oraz 3. miejsca w mundialu w RFN (1974).

Z tej okazji we wtorek delegacja Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem Kazimierza Górskiego, który znajduje się przy ulicy Słowackiego w pobliżu rzeszowskiego ratusza. 

Delegacji przewodniczył Jan Domarski, szef Rady Trenerów PZPN, jeden z podopiecznych wybitnego trenera, a Związek reprezentowali także wiceprezes Wiesław Lada oraz trener-koordynator – Henryk Rożek.

– Cieszymy się, że możemy w ten symboliczny sposób wspomnieć wybitnego trenera, ale przede wszystkim wspaniałego człowieka, któremu zawdzięczamy wiele pięknych chwil dla polskiej piłki nożnej – mówił Jan Domarski.

– To człowiek, który zawsze nam powtarzał, że nie można się nigdy poddawać i należy grać do końca, bo to przyniesie oczekiwane wyniki – powiedział strzelec „złotego gola” na Wembley w 1973 roku w meczu Polski z Anglią (1-1). 

Na pomniku poświęconemu Kazimierzowi Górskiemu jest „złota myśl” trenera, której często używał do motywowania piłkarzy: „Piłka jest okrągła, a bramki są dwie. Albo my wygramy, albo oni”. – To proste stwierdzenia, a jakże dobitnie i prawdziwie charakteryzujące piękno futbolu – powiedział Jan Domarski. 

Pomnik upamiętniający Kazimierza Górskiego w Rzeszowie stoi od 2008 roku. Rzeźba wykonana jest z piaskowca. Pomnik zaprojektowali studenci rzeszowskiej szkoły artystycznej, a wykonał go Stanisław Jaworek.

Kazimierz Górski zmarł w 2006 roku w wieku 85 lat.  

Zdjęcie: Podkarpacki Związek Piłki Nożnej
Zdjęcie: Podkarpacki Związek Piłki Nożnej

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama