Zdjęcie: Materiały prasowe

Rzeszów jest pierwszym miastem w Polsce, które wdrożyło technologię priorytetu dla pojazdów uprzywilejowanych. To duże ułatwienie dla pogotowia, straży pożarnej i policji. 

System pomaga tym służbom w codziennej pracy. Automatycznie namierza wóz strażacki, karetkę pogotowia czy radiowóz policyjny w trakcie akcji i na skrzyżowaniach przełącza sygnalizację na zielone światło. Do systemu włączono 42 pojazdy służb ratunkowych. „Zieloną falę” zapewnia technologia Sitraffic Stream. 

Przypomnijmy, w Rzeszowie od 2015 roku działa Inteligentny System Transportowy, do którego włączonych jest 66 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, ponad 40 tablic zmiennej treści, stacje meteo oraz pomiaru zanieczyszczeń, a także systemy kamer CCTV, czasu przejazdu, inteligentnego ważenia oraz priorytetu dla transportu publicznego.

System jest sukcesywnie rozbudowywany o nowe funkcje. Najnowszą jest wspomniana technologia Sitraffic Stream, która gwarantuje na skrzyżowaniach priorytet dla pojazdów uprzywilejowanych. Pomyślnie przeszła ona fazę testów i już działa w Rzeszowie.

Pojazdy wyposażone są w specjalną jednostkę pokładową. System wykorzystuje GPS do określenia dokładnej pozycji pojazdu, przesyła dane do centrum sterowania ruchu drogowego i żąda priorytetowej fazy. Po przejechaniu przez skrzyżowanie pojazdu, system jak najszybciej wraca do normalnej pracy świateł. Wszystko odbywa się automatycznie.

– Dzięki temu pojazd nie musi zwalniać przed skrzyżowaniem, jedzie bezpieczniej, nie generuje hałasu z powodu mniejszego zużycia syren, a zielone światło na całym ciągu pozwala kierowcom łatwiej stworzyć korytarz życia dla nadjeżdżającego pojazdu służb ratowniczych – mówi st. bryg. Tomasz Baran, szef Straży Pożarnej w Rzeszowie.

To zapewnia lepszą, skuteczniejszą i bezpieczniejszą jazdę na skrzyżowaniach, a w konsekwencji – realizację zadań. – To pierwsze takie wdrożenie w Polsce, co tylko podkreśla innowacyjność Rzeszowa w kreowaniu rozwiązań poprawiających jakość funkcjonowania we wszystkich obszarach w mieście – uważa prezydent Tadeusz Ferenc.

Technologię wdrożyła firma Siemens Mobility, która jest operatorem systemu ITS w Rzeszowie, a także w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Białymstoku i Tychach.

– Priorytet dla pojazdów uprzywilejowanych z powodzeniem funkcjonuje już w Europie, m.in. w kilkunastu miastach niemieckich oraz np. w stolicy Islandii. Cieszymy się, że dociera także do Polski, a Rzeszów zyskuje technologię, która przysłuży się wszystkim mieszkańcom – twierdzi Dariusz Obcowski, dyrektor pionu ITS w Siemens Mobility.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama