Rzeszów pożegnał Tomasza Stańko. Tomasz Nowak zagrał hejnał miasta [ZDJĘCIA, VIDEO]

– Czuję się bardzo wyróżniony, że mogłem oddać hołd Honorowemu Obywatelowi Miasta Rzeszowa, którego musieliśmy już pożegnać – powiedział Tomasz Nowak, jazzman, który w piątek z balkonu ratusza zagrał hejnał Rzeszowa autorstwa zmarłego Tomasza Stańki.

 

Równo o godz. 11:00, gdy w Warszawie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Tomasza Stańki, na balkon rzeszowskiego ratusza wyszedł Tomasz Nowak, jazzman, wykładowca akademicki, który upamiętnił mistrza tak, jak można najlepiej, czyli przez wykonanie jego utworu.

W piątkowym wydarzeniu brały udział m.in. władze Rzeszowa na czele z prezydentem Tadeuszem Ference. Tomasz Nowak zagrał skomponowany specjalnie przez Stańkę dla Rzeszowa w 2016 roku hejnał „Na cztery strony świata”.

– Czuję się bardzo wyróżniony, że mogłem oddać hołd Honorowemu Obywatelowi Miasta Rzeszowa, którego musieliśmy już pożegnać.  To wielka strata dla polskiej i światowej kultury. Stańko był człowiekiem wybitnym, wielką indywidualnością, wzorem dla młodych muzyków – mówił po wykonaniu hejnału Tomasz Nowak.

– Grając hejnał jego autorstwa oddaliśmy Tomaszowi Stańce hołd – dodawał.

Nowak był zestresowany wykonaniem utworu mistrza, jakby na to nie patrzeć, w dość trudnych warunkach. Trębacz wszedł aż na sam strych, gdzie znajduje się najwyższy balkon w ratuszu. Tam z kolei wiał wiatr, który próbował strącić nuty z pulpitu.

– Dreszczyk emocji towarzyszył temu wykonaniu. Zmagałem się z wiatrem, który myślałem, że porwie mi zaraz nuty  i hejnału już nie będzie, bo nie znam na tyle utworu, aby zagrać z go pamięci – mówił Nowak.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Warto zaznaczyć, że muzyk, dzień przed występem, wrócił z Anglii, czyli miał niewiele czasu, aby opanować hejnał Rzeszowa, który mimo wszystko w wykonaniu Nowaka wyszedł bardzo dobrze. Video możecie zobaczyć TUTAJ i TUTAJ

 

Tomasz Nowak nie miał nigdy okazji dłużej porozmawiać z Tomaszem Stańko, jedyne wymienił kurtuazyjnie parę zdań, ale utwory mistrza jednak grał wspólnie z Vitodem Rekiem, wybitnym kontrabasistą, który przyjaźnił się ze Stańką. Warto dodać, że Rek, choć obecnie mieszka na stałe w Niemczech, również urodził się w Rzeszowie.

Hejnał Rzeszowa „Na cztery strony świata” po raz pierwszy rzeszowska publiczność mogła usłyszeć w wykonaniu samego mistrza 17 stycznia 2016 roku, podczas uroczystości związanych z 662. rocznicą lokacji Rzeszowa. Hejnał jest grany codziennie od 6:00 do 24:00 siedem razy w ciągu dnia.

Hejnał dla Rzeszowa Tomasz Stańko stworzył na prośbę Magdaleny Mach, dziennikarki rzeszowskiego oddziału Gazety Wyborczej.

Tomasz Stańko zmarł  nad ranem 29 lipca na raka płuc w warszawskim szpitalu onkologicznym na Ursynowie. Miał 76 lat. Wybitnego muzyka skremowano i pochowano w Nowej Alei Zasłużonych na Powązkach. Spoczął obok zmarłej dzień wcześniej Olgi „Kory” Jackowskiej.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama