Rzeszów zajął wysokie 2. miejsce w rankingu tygodnika „Motor” na „Miasto przyjazne kierowcom”. Najlepszą ocenę kierowcy wystawili właśnie stolicy Podkarpacia.

W ogólnej klasyfikacji wśród 18 największych miast Rzeszów wyprzedził tylko Białystok. Tygodnik „Motor” ranking opracował na podstawie wyników w dwóch kategoriach. Pierwszą była ocena subiektywna, która powstała na podstawie ankiet wypełnionych przez kierowców. Mogli wystawiać oceny od 1 do 5.

Z kolei pytania wysłane do władz miasta, dotyczące m. in. infrastruktury i stosowanych ułatwień oraz zebrane przez „Motor”, ceny paliw i ubezpieczeń, złożyły się na ocenę obiektywną. Suma obu ocen pozwoliła wybrać najbardziej przyjazne dla kierowcy miasto wojewódzkie.

Tylko Białystok lepszy

„Motor” sprawdził, z jakimi średnimi prędkościami poruszają się pojazdy w danym mieście wojewódzkim. Oceniając poszczególne miasta brano pod uwagę cenę parkingów, koszt rejestracji pojazdu, średnią cenę litra paliwa oraz obowiązkowego ubezpieczenia OC. Przyznając oceny autorzy kierowali się długością zbudowanych dróg oraz modernizacją już istniejących, co ma bezpośredni wpływ na komfort podróży po mieście.

W rankingu nie zabrakło oceny dotyczącej możliwości znalezienia wolnego miejsca do parkowania oraz liczby miejsc parkingowych, jakie zbudował samorząd w ostatnich latach.

Rzeszów w średniej ocenie obiektywnej zdobył 2,8 punktów, co dało mu drugie miejsce, a w średniej ocenie subiektywnej 3,64 punktów, plasując stolicę województwa na pierwszym miejscu.

W ocenie subiektywnej Rzeszów za obsługę w wydziale komunikacji, np. czas i sposób rejestracji pojazdów zdobył średnią ocenę 3,66. Za stan dróg w mieście – 3,83. Podobną ocenę zyskał za szybkość i skuteczność remontów oraz łatwość znalezienia miejsca do zaparkowania. Na 3,50 oceniono podejście władz miasta do kierowców. Najgorzej wypadła ocena działalności policji i straży miejskiej w Rzeszowie – 3,16.

W podsumowaniu Rzeszów zdobył 3,22 pkt. i ostatecznie 2. miejsce. Zwycięski Białystok otrzymał 3,29 pkt.

Znalezienie miejsca do zaparkowania bardzo trudne

„Rzeszów w opinii zmotoryzowanych to najlepsze miasto dla kierowców. Większość głosujących mieszkańców pochwaliło władze miasta za działania na rzecz kierowców i dobrą infrastrukturę drogową” – napisał tygodnik „Motor”.

Autorzy rankingu napisali, że Rzeszów zyskał bezpośrednie połączenie autostradowe A4 z Krakowem, Wrocławiem i Niemcami, a relatywnie niewielka liczba pojazdów i mieszkańców sprzyja kierowcom. Miasto chwali się planem wdrożenia Inteligentnego Systemu Transportowego, płynnie sterującego ruchem w mieście, tegorocznymi naprawami dróg za 15 mln zł oraz montażem sekundników odmierzających czas do zmiany świateł.

„Motor” napisał również, że przez brak płatnej strefy parkowania w Rzeszowie znalezienie wolnego miejsca do zaparkowania jest bardzo trudne, a prywatne parkingi są dość drogie. „Zmotoryzowani nie czują zbytniego uprzywilejowania komunikacji zbiorowej. Kierowcy twierdzą, że korki nie są zbyt poważnym utrudnieniem w ruchu” – czytamy w tygodniku.

Najgorszy Olsztyn

Średnia prędkość, z jaką poruszają się kierowcy w Rzeszowie, to 38,5 km/h. Za to stolica Podkarpacia dostała 2 punkty. Tylko 1 pkt. przyznano nam za średnią cenę litra oleju napędowego – 5,18 zł. Najwyższe oceny (5 pkt.) otrzymaliśmy za udział kradzionych pojazdów (0,02 proc.), brak płatnej strefy parkingowej, liczbę miejsc postojowych zbudowanych w ostatnich czterech latach (1817) i wskaźniku parkingowym przy wydawaniu pozwoleń na budowę.

W ostatecznym rankingu za stolicą Podkarpacia uplasował się Lublin (2,89 pkt.), Toruń (2,67 pkt.), Zielona Góra (2,64 pkt.). Z większych miast Warszawa zajęła 9. miejsce (2,46 pkt.), Gdańsk – 13 (2,03 pkt.), Kraków i Wrocław – 15 (po 1,89 pkt.). Ranking zamyka Olsztyn (1,64 pkt.).

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama