Zdjęcie: Pixabay
Reklama

„Gwałtom mówimy „nie”. Stanowcze „nie”! – pod takim hasłami odbędzie się w środę pikieta „Krąg ciszy” przed rzeszowską prokuraturą.

Manifestacja ma związek z bulwersującym zderzeniem, do którego doszło niedawno w Łodzi. Trzech mężczyzn przez 10 dni biło i gwałciło 26-letnią kobietę. Udało jej się w końcu uciec z piekła i zawiadomić rodzinę. Niestety, po tym jak kobieta trafiła do szpitala i przeszła szereg operacji, w wyniku odniesionych obrażeń zmarła. Mężczyźni kobietę przetrzymywali od 17 do 27 lipca.

Te tragiczne lipcowe wydarzenia spowodowały, że rzeszowskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet „Viktoria” postanowiło dziś (30 sierpnia) zorganizować „Krąg ciszy – solidarnie przeciw gwałtom”.

„Nie jesteśmy w stanie obojętnie przejść obok tak ohydnych czynów wobec kobiet. Głośno pytamy, czy zawsze musi dojść do tragedii byśmy sprzeciwiali się takim zachowaniom? Czy istnieje sposób zwalczania kultury gwałtu w przestrzeni publicznej? Ta zbrodnia przelała czarę goryczy, dlatego tworząc krąg oraz łącząc się w ciszy, chcemy wyrazić swój sprzeciw” – piszą organizatorzy wydarzenia.

„Gwałtom mówimy „nie”. Stanowcze „nie”! Przypominamy, że to nie ofiara gwałtu jest sobie winna, a sprawca, który nie ma prawa przekraczać naszych granic bez naszej zgody! Spotkajmy się zatem, ubrane(i) na czarno” – dodają.

„Krąg ciszy” rozpocznie się o godz. 21:00 przed gmachem Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie (ul. płk. Leopolda Lisa-Kuli 20). Podobne pikiety odbędą także w innych miastach Polski, m.in. w Łodzi, Poznaniu, Warszawie, Krakowie.

„Wyraźmy nasz sprzeciw, a także ogromny żal z powodu tych tragicznych lipcowych wydarzeń. Weźmy ze sobą też znicze lub świece” – proszą organizatorzy wydarzenia. Ci, którzy nie będą mogli wziąć udziału bezpośrednio w pikiecie, a będą chciały solidaryzować się z wszystkimi ofiarami gwałtów, mogą świeczki zapalić w oknie o godz. 21:00.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.