Fot. Urząd Miasta Rzeszowa. Na zdjęciu Marek Bajdak i Paweł Baj

Prawie 2,5 mln zł zapłaci rzeszowski samorząd gminie Głogów Małopolski. To koszt przyłączenia do miasta Pogwizdowa Nowego i Miłocina. 

Pogwizdów Nowy do Rzeszowa należy od 1 stycznia 2021 roku, Miłocin – w całości od 1 stycznia 2019 roku. Oba sołectwa włączono do Rzeszowa, mimo sprzeciwu władz gminy Głogów Małopolski. Przyłączenia do stolicy województwa chcieli jednak mieszkańcy. 

Władze Głogowa Młp. od dawna upominały się o zwrot pieniędzy, które straciły na odłączeniu sołectw od gminy. Chodziło głównie o wybudowaną szkołę i halę sportową przy Zespole Szkół w Pogwizdowie Nowym. Gmina zaciągnęła na inwestycję kredyt – 2,4 mln zł.

Po tym jak Pogwizdów Nowy znalazł się pod skrzydłami Rzeszowa, gmina żądała pokrycia długu. W czwartek Marek Bajdak, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa, spotkał się w tej sprawie z Pawłem Bajem, burmistrzem Głogowa Młp. Obaj doszli do porozumienia. 

Rzeszów spłaci zadłużenie gminy, zgodzili się już na to miejscy radni. Do końca maja br. zostanie podpisany akt notarialny, gmina przekaże miastu za darmo budynek i majątek szkoły. Od stycznia do maja Rzeszów zapłaci gminie czynsz za dzierżawę budynku.

Czwartkowe ustalenia dotyczą również sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Do końca maja br. Głogów Młp. przekaże je Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie. MPWiK stanie się formalnie właścicielem obu sieci.

MPWiK zapłaci gminie za sieci 50 procent ich wartości, czyli ok. 350 tys. zł.

– Chcemy zmodernizować te sieci, aby spiąć je z systemem miejskim. Potrzebujemy na to jednak czasu, dlatego dopóki te prace się nie zakończą, mieszkańców będzie obsługiwać gmina Głogów Młp. – wyjaśnia Marek Bajdak.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Paweł Baj zobowiązał się, że jego gmina będzie dostarczać wodę mieszkańcom Rzeszowa do końca 2021 r, a ścieki będzie odbierać do czerwca 2022 r. MPWiK, kiedy stanie się właścicielem sieci, podpisze nowe umowy z mieszkańcami Miłocina i Pogwizdowa.

Z kolei ze spółką EkoGłog zostanie podpisana umowa o hurtowym dostarczaniu wody i odbiorze ścieków. Marek Bajdak zapewnia, że rozmowy były na tyle konstruktywne i szczegółowe, że mieszkańcy Pogwizdowa i Miłocina nie odczują zmian formalnych.

– Te ustalenia zamykają temat poszerzenia Rzeszowa o tereny z gminy Głogów Młp. – mówi Bajdak. Paweł Baj twierdzi, że sprawy majątkowe pomiędzy oboma samorządami zostały zakończone. – Wreszcie w ratuszu jest przychylność – cieszy się burmistrz Głogowa Młp. 

To między wierszami krytyka poprzedniego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca za to, że miasto chętnie wyciągało ręce po gminne tereny, ale nie było skore do rozliczania się z kosztów poszerzeniowych operacji. 

Rzeszów w ostatnich kilkunastu latach znacznie powiększył swoją powierzchnię. W 2005 roku miał ok. 54 km kw., a dziś już prawie 129. Przybyło także mieszkańców. Obecnie w Rzeszowie zameldowanych jest ponad 196 tys. osób – o ok. 37 tys. więcej niż w 2005 r.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama