Rzeszów uczcił bohaterów Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA]

„Przekazujmy świadectwo przeszłości młodym pokoleniom, którym dziś trudno zrozumieć motywy, jakimi kierowali się nasi przodkowie” – napisał w specjalnym liście do mieszkańców Podkarpacia marszałek województwa, Władysław Ortyl. 

 

Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Rzeszowie miały w tym roku – ze względu na pandemię – skromniejszy charakter. Ograniczone zostały do krótkiej  uroczystości przy pomniku żołnierzy AK oraz włączenia syren alarmowych o godz. 17:00.

Samorząd podkarpacki reprezentował w uroczystościach Jerzy Cypryś, wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, obecna była również wojewoda Ewa Leniart, miasto Rzeszów reprezentował wiceprezydent Henryk Wolicki. 

Na uroczystościach pojawili się także reprezentanci wielu innych instytucji, a także kombatanci, harcerze, młodzież ze Strzelca, służby mundurowe oraz mieszkańcy Rzeszowa.

Obchody rozpoczęły się od wystawienia przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów” honorowego posterunku już przed 17:00. Pełnili go żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dokładnie o 17:00 zawyła syrena alarmowa, przypominająca, że 76 lat temu, właśnie o tej porze, wybuchło Powstanie Warszawskie.

Modlitwę w intencji poległych i pomordowanych powstańców warszawskich odmówił ks. prałat Władysław Jagustyn, proboszcz parafii pw. Św. Krzyża w Rzeszowie. Po niej uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, specjalny list do mieszkańców Podkarpacia wystosował marszałek województwa, Władysław Ortyl. Ortyl przypomniał, że 76 lat temu na ulicach Warszawy doszło do zrywu narodowościowego, który miał „wyzwolić stolicę spod niemieckiej okupacji i dać obywatelom światło nadziei na wolną Polskę”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Marszałek o uczestnikach powstania, głównie młodych ludziach, napisał, że „1 sierpnia 1944 roku chwycili za broń, podjęli walkę o prawdziwie wolną, niepodległą Rzeczpospolitą, a jednocześnie o swoją przyszłość, swoich rodzin i kolejnych pokoleń Polaków”. 

Marszałek Ortyl w liście podkreślił, by w swoim patriotyzmie nie ograniczać się jedynie do samych obchodów. „Przekazujmy świadectwo przeszłości młodym pokoleniom, którym dziś trudno zrozumieć motywy, jakimi kierowali się nasi przodkowie” – napisał marszałek. 

„Niech historia Polski i pamięć o Powstaniu Warszawskim oraz jego bohaterach pozostanie wiecznie żywa w sercach Polaków i kształtuje przyszłość naszego kraju zgodnie z ideałami o które walczyli – wolnej, niepodległej Polski” – zakończył list Władysław Ortyl. 

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, zorganizowaną przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Powstanie trwało 63 dni, zakończyło się klęską. Zginęło ok. 18 tys. powstańców, hitlerowcy wymordowali ok. 180 tys. ludności cywilnej.

Po kapitulacji, Warszawa została doszczętnie zniszczona przez hitlerowców. 

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama