Fot. Bartosz Frydrych / Rzeszów News. Na zdjęciu sędzia Igor Tuleya

– Powiedzmy głośne „nie” represjom względem niezłomnych sędziów – apelują Rebelianty Podkarpackie. W środę, 11 marca, przed Sądem Apelacyjnym w Rzeszowie odbędzie się protest w obronie warszawskiego sędziego Igora Tulei. 

Igor Tuleya jest sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie. Należy do wrogów „dobrej zmiany”, która „reformuje” polski wymiar sprawiedliwości. O Tulei znów jest głośno. Kilka dni temu Prokuratura Krajowa skierowała do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wniosek o uchylenie mu immunitetu, by pociągnąć go do odpowiedzialności karnej.

Prokuraturze nie podoba się, że sędzia Igora Tuleya podczas posiedzenia 18 grudnia 2017 roku, na którym uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie słynnego głosowania w Sali Kolumnowej Sejmu w grudniu 2016 roku, zezwolił na to, by na sali byli dziennikarze dwóch stacji telewizyjnych, mimo że posiedzenie miało niejawny charakter.

Sędzia Tuleya, uzasadniając uchylenie decyzji prokuratury, cytował zeznania świadków z postępowania przygotowawczego. Prokuratura twierdzi, że nie miał on na to zgody prokuratora. – W ten sposób naraził prawidłowy bieg dalszego śledztwa – twierdzi Prokuratura Krajowa. 

Igor Tuleya mówi, że zarzuty są „totalną bzdurą”. – Przed każdym uczciwym sądem zostanę uniewinniony. Chodzi o spowodowanie „efektu mrożącego”, zastraszenie środowiska sędziowskiego, żeby sędziowie mieli w tyle głowy: „Patrzcie, wydacie orzeczenie niezgodne z oczekiwaniami rządzących, spotka was kara” – uważa sędzia Tuleya. 

W obronie Igora Tulei stają inni sędziowie w Polsce. Trwa akcja „Murem za sędzią Tuleyą”. W miniony piątek solidarność z Igorem Tuleyą wyrazili sędziowie Sądu Rejonowego w Rzeszowie, którzy przed siedzibą sądu przy ulicy Kustronia stanęli z transparentem „Immunitet jest dla obywatela. Murem za Igorem”. 

Posiedzenie Izby Dyscyplinarnej SN w przedmiocie uchylenia immunitetu sędziemu Tulei zaplanowano na 20 marca. On sam zapowiedział już, że nie weźmie w nim udziału. W środę, 11 marca, w Rzeszowie odbędzie się pikieta pod hasłem „Dziś sędziowie, jutro my”. Protest będzie przed siedzibą Sądu Apelacyjnego przy al. Piłsudskiego o godz. 18:00. 

Pikietę organizują Rebelianty Podkarpackie. „Chcemy zamanifestować naszą determinację i przekazać mocnym wsparcie od zwykłych obywateli dla niezawisłych sędziów, stojących na straży praworządności. Stańmy razem, by okazać solidarność z sędzią Igorem Tuleyą, który stał się pierwszym oskarżonym na skutek wprowadzenia opresyjnej ustawy kagańcowej”.

„Powiedzmy głośne NIE represjom względem niezłomnych sędziów! Bądźcie z nami!” – apelują Rebelianty Podkarpackie. 

AKTUALIZACJA. Z powodu realnego zagrożenia epidemią koronawirusa organizatorzy postanowili odwołać protest. – Nie oznacza to jednak, że rezygnujemy z wyrażania naszej solidarności i wsparcia dla sędziego Igora Tuleyi, innych represjonowanych sędziów oraz protestowania przeciwko zmianom w sądownictwie – informują organizatorzy. 

Zdjęcie: Materiały organizatorów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama