Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Budowanie relacji między ludźmi z różnych krajów – to cel ogólnopolskiej akcji „Wigilia bez granic”. W tym roku jej rzeszowska odbędzie się w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania. 

Akcja „Wigilia bez granic” po raz pierwszy odbyła się w grudniu 2016 roku. Projekt zorganizował Instytut Myśli Schumana w Warszawie. Pomysł zrodził się dwa miesiące przed Świętami Bożego Narodzenia i jak się w krótkim czasie okazało – odniósł ogromny sukces.

W projekcie „Wigilia bez granic 2016” wzięło udział kilkaset polskich rodzin, które z życzliwością i otwartością przyjęły cudzoziemców przy swoich wigilijnych stołach. Zagraniczni goście pochodzili m.in. z takich krajów jak Turcja, Indie, Chiny, Egipt czy Armenia.

W tym roku Instytut Myśli Schumana w Warszawie wspólnie z Instytutem Badań nad Cywilizacjami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zorganizuje w przedświąteczną środę 20 grudnia rzeszowską edycję „Wigilię bez granic”.    

– Człowiekiem, który zainspirował nas do tego dzieła jest Robert Schuman. Powszechnie nazywany ojcem Zjednoczonej Europy, który całe życie poświęcił na wprowadzenie jedności, solidarności i pokoju między ludźmi. Jego główną ideą życiową było zbudowanie Europy na wartościach chrześcijańskich. Schuman był zdania, że wszystkie systemy społeczne, gospodarcze i kulturowe powinny opierać się na przyjaznych relacjach między ludźmi – przybliża prof. dr hab. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana.

Głównym założeniem projektu „Wigilia bez granic” jest większa jakość asymilacji obcokrajowców w Polsce poprzez dokładniejsze poznanie polskiej kultury, tradycji i wiary chrześcijańskiej.

Zapraszanie cudzoziemców na Wigilię ma służyć polskim rodzinom do poszerzania wiedzy o innych kulturach i przyczyniać się do tworzenia nowych relacji międzyludzkich. W wielu przypadkach, przyjaźnie zawarte przy wigilijnym stole przetrwały do dziś, są kontynuowane i rozwijane.

– Pół tysiąca pierogów, kutia, gołąbki z kaszą, ryba oraz barszcz. Do tego tradycyjne polskie kolędy, najpiękniejsze bożonarodzeniowe zwyczaje oraz moc serdecznych życzeń – tak będzie wyglądać „Wigilia bez granic”, którą zostanie zorganizowana dla obcokrajowców studiujących w Rzeszowie – przybliża Sylwia K. Mazur, koordynatorka spotkania z Instytutu Badań nad Cywilizacjami WSIiZ w Rzeszowie.

I dodaje: – Wcześniej uczelnia organizowała takie przedsięwzięcia samodzielnie, ale były one skierowane tylko do studentów WSIiZ.

Wigilia odbędzie się w środę 20 grudnia o godz. 16:00 w sali RA53 w budynku WSIiZ przy ul. Sucharskiego 2. Oprócz żaków, w uroczystości udział wezmą m.in. wykładowcy oraz uczestnicy wymiany programu Erazmus Plus.

Warto pamiętać, że rodziny mogą indywidualnie zapraszać obcokrajowców na swoją Wigilię poprzez specjalny portal www.wigiliabezgranic.com 

Zdjęcie: Materiały prasowe

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama