Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Nowy zbiornik o pojemności 15 tysięcy metrów sześciennych powstaje na rzeszowskim osiedlu Pobitno. Będzie magazynował zapasy wody pitnej. Zbiornik zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną.

Inwestycję Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie wartą ok. 24 mln zł wykonuje Inżynieria Rzeszów. Zbiornik powstaje przy ulicy Morgowej. – Będzie w nim magazynowany zapas wody pitnej – mówi Grzegorz Liszcz z MPWiK Rzeszów.

Obecnie MPWiK ma na terenie Rzeszowa 18 zbiorników do magazynowania wody pitnej o łącznej pojemności 38 tys. 600 m sześc. Po oddaniu do użytku nowego zbiornika pojemność rzeszowskich magazynów wody wzrośnie do 53 tys. 600 m. 

Zdjęcie: materiały MPWiK Rzeszów

Rzeszów korzysta z ujęcia wody z Wisłoka o łącznej wydajności 84 tys. m sześc. na dobę. Zapotrzebowanie na wodę pitną w Rzeszowie jest szacowane na ok. 30 tys. m sześc. na dobę. Dotychczasowe zbiorniki zapewniają wodę na ok. 1,3 doby w przypadku awarii.

Po oddaniu zbiornika na osiedlu Pobitno czas, na jaki miasto będzie zabezpieczone w wodę, znacząco wzrośnie. Nowy zbiornik będzie okrągły, zagłębiony na około 2,4 metra. Jego wewnętrzna średnica to ponad 53 m, maksymalna głębokość blisko 8,5 m.

– Ściany zewnętrzne o grubości 55 cm będą wyrastać ponad teren na wysokość 7,62 m. Zbiornik będzie podzielony żelbetową ścianą wewnętrzną na dwie komory wodne przykryte żelbetowym stropem o grubości 25 cm – opowiada Grzegorz Liszcz.

Zdjęcie: materiały MPWiK Rzeszów

Zbiornik będzie wyposażony w budynek komory zasuw jedno – dwukondygnacyjny z klatką schodową oraz pomieszczenia techniczne i socjalne. Woda będzie odprowadzana poprzez dwa rurociągi o średnicach 300 i 600 mm włączone do obecnych sieci wodociągowych.

– Będą doprowadzone do komory zasuw. Tam rozdzielany będzie dopływ i odpływ wody na poszczególne zbiorniki wody pitnej. Z komory zasuw będzie również doprowadzona woda do części socjalnej – wyjaśnia Grzegorz Liszcz. 

Obiekt będzie połączony także z siecią kanalizacji deszczowej w ulicy Kurpiowskiej oraz  al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. To zapewni nie tylko odprowadzanie wody deszczowej, ale także – przypadku awarii – umożliwi spuszczenie wody ze zbiorników.

Zdjęcie: materiały MPWiK Rzeszów

Zbiornik i jego cała infrastruktura będą podłączone do sieci gazowej oraz oświetlone i skomunikowane. Zasilanie obiektów w prąd przewidziano z zewnętrznej sieci energetycznej. Jednak już planowane jest ułożenie kanalizacji teletechnicznej dla instalacji fotowoltaicznej.

– Zbiornik zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy nieprzekraczającej 25,76 kWp. Instalacja będzie połączona z instalacją elektryczną obiektu – zapowiada Grzegorz Liszcz. 

Fotowoltaikę stanowić będą m.in. moduły fotowoltaiczne na elewacji, falowniki, rozdzielnice fotowoltaiczne prądu stałego i prądu zmiennego oraz trasy kablowe, okablowanie i system zarządzania energią. Moduły wykonane zostaną z krzemowych ogniw monokrystalicznych.

– Na elewacji budynku zamontowane zostaną bezramkowe moduły wykonane w technologii szkło-szkło, wykorzystujące krzemowe, monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne. Moduły będą montowane w układzie fasady wentylowanej – tłumaczy Liszcz.

Prace przy budowie nowego zbiornika już się rozpoczęły, a zakończenie jest planowane na 19 sierpnia 2022 roku.

Zdjęcie: materiały MPWiK Rzeszów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama