17 listopada, już po raz piąty obchodzić będziemy Światowy Dzień Wcześniaka. Wiele charakterystycznych budynków w Polsce rozbłyśnie na fioletowo. W Rzeszowie podświetlony zostanie ratusz.

Jeszcze w 2008 r. Światowy Dzień Wcześniaka celebrowany był tylko w Europie. Ale ponieważ temat wcześniactwa został uznany za niezwykle ważny zarówno z medycznego, jak i społecznego punktu widzenia, od 2011 r. świętowany jest w ponad 60 krajach na całym świecie.

Obchody Światowego Dnia Wcześniaka mają na celu podniesienie świadomości społecznej na temat wcześniaków i solidarność z rodzinami, które doświadczyły przedwczesnego porodu. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, wcześniak to dziecko urodzone pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Masa urodzeniowa części z nich jest mniejsza niż 1 000 gramów, a noworodek mieści się na dłoni dorosłego człowieka.

Wcześniactwo jest poważnym problemem ogólnoświatowym. Przedwczesny poród może mieć wpływ na przyszły rozwój dziecka. Stanowi również bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia.

W Unii Europejskiej rodzi się każdego roku około 500 tys. wcześniaków ‒ jeden na dziesięć noworodków. Stanowią one największą grupę pacjentów dziecięcych w Europie. W Polsce co roku rodził się przedwcześnie ok. 26 tys. dzieci.

Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka na całym świecie podejmowane są liczne inicjatywy, które mają na celu zwrócenie uwagi na problem wcześniactwa. W ramach jednej z nich, w wielu krajach, znane i charakterystyczne budynki są podświetlane na kolor fioletowy.

Taką czasową iluminacją wyróżniono już nawet tak znane obiekty jak: Empire State Building w Nowym Jorku, wodospad Niagara, CN Tower w Toronto, Brama Brandemburska w Berlinie czy most na cieśninie Bosfor łączący Europę z Azją.

W tym roku w Polsce dla wcześniaków, poza ratuszem w Rzeszowie, 17 listopada na fioletowo zaświecą m.in. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, białostocki Pałacyk gościnny Branickich, Zamek w Lublinie, ratusz w Kielcach, dwa mosty w Bydgoszczy, Galeria Arsenał i Teatr Polski w Poznaniu oraz Sukiennice i Kładka o. Bernatka w Krakowie.

Koalicja dla Wcześniaka organizuje konkurs na najciekawsze zdjęcie iluminacji. Zgłoszenia można przesyłać na adres: biuro@koalicjadlawcześniaka.pl. Więcej informacji na FB Koalicji.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama